Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cztery osoby podejrzane o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani wyłudzili ze Skarbu Państwa co najmniej 23 mln złotych - poinformował Stanisław Żaryń, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Grupa zajmowała się m.in. wyłudzaniem podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami, a także praniem brudnych pieniędzy.

W wyniku śledztwa, prowadzonego przez Delegaturę ABW w Olsztynie, uzyskano dowody świadczące o tym, że powiązane ze sobą firmy z województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego były tzw. znikającymi podatnikami. Śledztwo wykazało, że przestępczy proceder miał charakter międzynarodowy.

W ramach prowadzonej działalności przestępczej wymienione podmioty dokonywały wzajemnych, pozorowanych operacji handlowych i finansowych w obrocie paliwami płynnymi dostarczanymi przez litewskie i łotewskie rafinerie. Ustalono także, że członkowie grupy posługiwali się m.in. podrobionymi, litewskimi dokumentami tożsamości oraz zagranicznymi rachunkami bankowymi firm zlokalizowanych na Wyspach Marshalla, Belize czy Panamie.

W postępowaniu przygotowawczym ABW uzyskała pomoc ze strony Prokuratury Generalnej Republiki Litewskiej oraz Biura Litewskiej Policji Kryminalnej. Czterem zatrzymanym przez ABW osobom postawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. Jeden został zwolniony za poręczeniem majątkowym, a także otrzymał zakaz opuszczania kraju.