To zdjęcie miało uderzyć w PiS. W rzeczywistości obciąża Gronkiewicz-Waltz. Kulisy medialnej manipulacji

Zdjęcie wiewiórki na pniu drzewa obiegło lewicowe media. Ma być symbolem "brutalnej" ustawy pozwalającej na wycinkę drzew na prywatnych posesjach.

Kamil Łapiński/facebook.com
Zdjęcie wiewiórki na pniu drzewa obiegło lewicowe media. Ma być symbolem "brutalnej" ustawy pozwalającej na wycinkę drzew na prywatnych posesjach. Okazuje się, że pochodzi z Parku Szczęśliwickiego w Warszawie. A ten znajduje się pod zarządem prezydent stolicy, a to właśnie Hanna Gronkiewicz Waltz zarządziła tam w 2016 r. wycinkę – pod parking dla mieszkańców apartamentowca.

Z doniesień na Facebooku wiadomo, że ten symboliczny obrazek uchwycił w parku Szczęśliwickim Kamil Łapiński. Nie jest napisane, gdzie dokładnie zostało zrobione i kiedy. W komentarzach pojawiają się sugestie, że to efekt ustawy o wycince drzew, która weszła w życie wraz z początkiem tego roku. To nie prawda. 

- Drzewa nikt nie wyciął – zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy Ochoty. A było to jeszcze w ubiegłym roku. – Wiewiórki tam wtedy nie było, więc albo sama się tam teraz położyła, albo ktoś znalazł i położył – sugeruje rzeczniczka.

Przypomnijmy zgodnie z ustawą właściciele prywatnych posesji są zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew mających co najmniej kilkanaście lat.

W przestrzeni medialnej dochodzi jednak do szeregu manipulacji, Powstał już nawet specjalny hashtag #LexSzyszko, który ma wskazywać, że ten projekt powstał z inicjatywy ministra środowiska prof. Jana Szyszko. W ostatnich dniach skala manipulacji osiągnęła kolejny poziom. Otóż w sieci i na portalach internetowych pojawiło się zdjęcie martwej wiewiórki.

“Zdjęcie wiewiórki na pniu ściętego drzewa udostępniają na Facebooku tysiące osób. Można śmiało powiedzieć, że już stało się symbolem wycinek, które zapoczątkowały decyzje ministra Szyszki” - piszą m.in portale gazeta.pl czy onet.pl.

Praca dziennikarza najwyraźniej przerasta redaktorów “Gazety Wyborczej” czy portalu onet.pl a sprawdzenie podstawowych faktów wydaje się dla nich zadaniem wręcz niemożliwym. Po raz kolejny okazuje się, że perspektywa na zdjęciu ma ogromne znaczenie. Odpowiedni kadr może się przyczynić do manipulacji faktami.

Przypomnijmy zatem projekt ustawy powstał z inicjatywy poselskiej w wyniku wielu postulatów, które docierały do posłów, iż prawdziwą mitręgę trzeba przejść, żeby wyciąć jedno drzewo na prywatnej posesji.


 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#wiewiórka #zdjęcie #Szyszko #Minister Środowiska #Ministerstwo Środowiska #HGW #Hanna Gronkiewicz-Waltz #wycinka drzew

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo