Witelo podpisał umowy z globalnymi funduszami

Powołany przez PZU Fundusz Witelo będzie współpracował z jednymi z najlepszych funduszy VC (venture capital) na świecie, by ułatwić ich przyszłe inwestycje w polskie start-upy.

Igor Smirnow/Gazeta Polska
Powołany przez PZU Fundusz Witelo będzie współpracował z jednymi z najlepszych funduszy VC (venture capital) na świecie, by ułatwić ich przyszłe inwestycje w polskie start-upy.

Witelo to wspólny program Grupy PZU, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju. Jego rolą jest utworzenie w Polsce ekosystemu przyjaznego podmiotom typu venture capital (funduszom inwestującym na rynku kapitałowym w spółki będące we wczesnym stadium rozwoju), aby umożliwić im realizację innowacyjnych projektów w naszym kraju. Witelo Fund wystartował we wrześniu ubiegłego roku. Natomiast wczoraj oficjalnie ogłosił podpisanie umów z trzema przodującymi na świecie funduszami VC: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital.  

Na inwestycje w Witelo PZU przeznaczył już blisko 100 mln zł.

Uważamy, że PZU może stać się najbardziej innowacyjną grupą kapitałową w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego takie inicjatywy jak Witelo są dla nas bardzo ważne. Będziemy aktywnie współpracowali z funduszami VC, aby umożliwić im osiągnięcie w Polsce podobnych „success stories”, jakimi mogą pochwalić się na całym świecie

– powiedział Michał Krupiński, prezes zarządu PZU.

Z kolei uczestniczący w uroczystości Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, stwierdził, że podpisanie umów jest przełomowym momentem w funkcjonowaniu Witelo Fund. "Przyciągnął najlepszych globalnych inwestorów, co umożliwi budowę w Polsce ekosystemu venture capital, z którego skorzystają zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z całego świata" – powiedział Gowin.

Stworzenie odpowiednich warunków dla działalności funduszy VC w naszym kraju ma się przełożyć na olbrzymią promocję Polski jako największego hubu innowacji i pomysłów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Fundusz ma szansę stać się trampoliną do realizacji wielu innowacyjnych rozwiązań, które bezpośrednio przełożą się na rozwój polskiej gospodarki

– uważa prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Fundusze, z którymi Witelo podpisał umowy, to giganci venture capital na skalę światową. Wśród nich jest jeden z najlepszych europejskich funduszy – Atomico, założony ponad 10 lat temu przez Niklasa Zennströma, twórcę Skype’a oraz Kazaa. Z kolei DN Capital to jedna z odnoszących największe sukcesy europejskich firm venture capital. Dzisiaj DN Capital zarządza środkami o wartości ponad 370 mln euro w czterech funduszach. Natomiast Evolution Equity Partners to fundusz założony przez Richarda Seewalda i Dennisa Smitha wraz z naczelnym kierownictwem firmy z branży cyberbezpieczeństwa AVG Technologies. EEP jest skoncentrowany na perspektywicznym sektorze cyberbezpieczeństwa, dzięki temu PZU silnie zaznaczy swoją obecność w tej branży.

Steven Schlenker, jeden z założycieli DN Capital, przyznał, że jego fundusz będzie szukał do inwestycji takich spółek, które są w stanie dokonać zmian na skalę globalną.

Zaangażowanie w Witelo globalnych funduszy VC pokazuje, jak wiarygodnym partnerem jest PZU. Cieszy nas, że inwestujemy w Witelo blisko 100 mln zł, ale sprawą nie mniej ważną jest to, że dzięki PZU globalne fundusze VC zobowiązały się do aktywnego poszukiwania inwestycji w Polsce

 – stwierdził Paweł Surówka, prezes PZU Życie. W ciągu najbliższych kilku lat PZU zamierza zainwestować w fundusze VC co najmniej pół miliarda złotych.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#PZU

Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo