Paweł Piekarczyk odznaczony przez szefa MON

  

W trakcie uroczystości w Muzeum Wojska Polskiego przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza został odznaczony nasz redakcyjny kolega Paweł Piekarczyk. Razem z Leszkiem Czajkowskim i Lechem Makowieckim został on uhonorowany Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego.

Odznaczenia wręczono za twórczość muzyczną poświęconą bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego. Odznaka Honorowa i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego to szczególne wyróżnienie będące symbolem wdzięczności dla wszystkich zasłużonych w procesie upowszechniania i kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego oraz inicjowania działalności związanej z tradycjami orężnymi w środowiskach cywilnych i wojskowych w kraju i za granicą.

Uroczystość odbywała się w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ministerstwo Obrony Narodowej uczciło w środę wysiłek zbrojny polskiego podziemia antykomunistycznego Apelem Pamięci i ceremonią wręczenia aktów mianowań Żołnierzy Wyklętych na wyższe stopnie wojskowe. Weterani otrzymali również odznaki honorowe i medale pamiątkowe „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”.

- Są ludzie, którzy całe życie poświecili walce o niepodległość, wtedy gdy okupanci rzucali na nich najgorsze wyzwiska, wtedy gdy w radio, w telewizji, w prasie można było wyczytać, że to mordercy, "zaplute karły reakcji", ludzie bez czci i honoru, wariaci [...] Ludzie, którzy myślą, że kiedyś może być Polska niepodległa, a przecież jest tylko Polska komunistyczna, że kiedyś może być częścią wolnego świata, a przecież jest tylko obóz sowiecki, ale oni byli nieugięci, ale oni byli niezłomni" - dodał.


W uroczystości brali udział m.in. żołnierze podziemia z lat 1944-1963, w tym weterani Armii Krajowej, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, przedstawiciele władz państwowych i Wojska Polskiego, p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, wojskowa asysta honorowa, parlamentarzyści, pododdziały rekonstrukcji historycznych, harcerze oraz klasy mundurowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,mon.gov.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus. Rząd zaciąga pożyczki

/ zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@Chickenonline

  

Litwa w międzynarodowych instytucjach finansowych zaciąga pożyczki w łącznej wysokości 1,5 mld euro na złagodzenie skutków epidemii koronawirusa. Ma to zapewnić płynność budżetu państwa – podał minister finansów Vilius Szapoka po podpisaniu stosownych umów.

„Na światowej arenie jesteśmy oceniani jako kraj, który w sposób wiarygodny i bardzo odpowiedzialny zarządza finansami publicznymi. Nadszedł czas, by z tego skorzystać dla dobra mieszkańców kraju

 - czytamy w komunikacie prasowym resortu finansów, który cytuje Szapokę.

Minister poinformował, że z międzynarodowymi instytucjami finansowymi Litwa podpisała umowy w sprawie udzielenia pożyczek w wysokości 1,5 mld euro. Jak zaznaczył, „umowy zawarto na atrakcyjnych warunkach”.

Ministerstwo finansów Litwy i Europejski Bank Inwestycyjny dziś podpisali umowę dotyczącą pożyczki o wartości 700 mln euro. Zgodnie z porozumieniem, okres pożyczki i wysokość odsetek będą zależały od sytuacji na rynku kapitałowym.

Z Nordyckim Bankiem Inwestycyjnym podpisano umowę o udzieleniu pożyczki wartości 400 mln euro na okres 10 lat ze zmiennym oprocentowaniem. 400 mln euro Litwie pożyczy Bank Rozwoju Rady Europy.

Litewski rząd 16 marca zatwierdził plan działań gospodarczych o wartości 5 mld euro w celu zmniejszenia skutków kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Dzień później Sejm Litwy zezwolił rządowi na zwiększenie limitu zadłużenia w tym roku z przewidzianych 904,6 mln euro do 5,4 mld euro.

Minister Szapoka zapowiedział wówczas, że rząd zamierza zaciągać pożyczki zarówno w kraju, jak też na rynkach międzynarodowych i że przewidziane 5,4 mld euro, to nie jest ostateczna wielkość zadłużenia.

Litewskie ministerstwo zdrowia poinformowało dziś, że w kraju odnotowano już 843 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 14 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts