Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cześć i chwała bohaterom!

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbędą się uroczystości ku czci żołnierzy niepodległościowego podziemia.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbędą się uroczystości ku czci żołnierzy niepodległościowego podziemia.

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się w stolicy. Rozpocznie je apel pamięci, a także ceremonia wręczenia aktów mianowani Żołnierzy Wyklętych na kolejne stopnie wojskowe oraz odznak honorowych i medali pamiątkowych w Muzeum Wojska Polskiego. Z kolei o 18:00 odbędzie się uroczystość i apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta i szefa MON Antoniego Macierewicza. Później odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Archikatedrze św. Jana na Starym Mieście.

Uroczystości odbywają się dziś w całym kraju. W Białymstoku będzie to konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym. W Gdańsku zaplanowano apel pamięci na Cmentarzu Garnizonowym. W Lublinie odbędą się uroczystości przy Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 i przy pomniku Zaporczyków na pl. Zamkowym oraz Msza Święta w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Michała Archanioła.

Jak podkreślał na antenie Telewizji Republika prof. Jan Żaryn Żołnierze Wyklęci są ogromnym wzorem dla młodych ludzi. I to oni mocno angażują się w uroczytości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci stali się wzorcem podwójnym - nieskazitelnymi we wzorcu patriotycznym, poświęcenia dla ojczyzny, ten „osad” potępionych, zgnębionych wpisuje się w czysty heroizm tego pokolenia, a to jest dobrym fundamentem do poszukiwania wzorca. Z drugiej strony był bunt młodych przeciw rzeczywistości, zdominowany w przestrzeni medialnej przez kpinę z Polski, z bycia Polakiem. Ta kpina była świadectwem, przeciw której trzeba było się wypowiedzieć. Młodzi powiedzieli „nie"


- podkreślił prof. Jan Żaryn, historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że nie jest przypadkiem to, że 1 marca obchodzimy państwowe święto żołnierzy wyklętych. 1 marca 1951r. warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści zamordowali siedmiu żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym jego prezesa podpułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Przypomnijmy, że Armia Krajowa po rozwiązaniu przez Leopolda Okulickiego walczyla własnie w strukturach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Badania IPN wskazują, że w latach 1944-56 życie straciło ponad 20 tysięcy uczestników antykomunistycznego podziemia: w walkach, obławach lub zabitych potajemnie. Aż 20 tysięcy osób zostało zamęczonych w więzieniach komunistycznych.

 



Źródło: PAP,tvp.info.pl,telewizjarepublika.pl,niezalezna.pl

 

#Plac Piłsudskiego #1 marca #Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ES
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo