Zmodernizowany do wersji W-3WA śmigłowiec 0209 wylądował w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach – informuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Powrót pierwszej z pięciu maszyn, które blisko trzy lata temu trafiły do zakładów lotniczych w Świdniku rozpoczyna etap ich ponownego wdrożenia do służby nad Bałtykiem. 

Na początku 2014 roku Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z zakładami lotniczymi PZL – Świdnik umowę na modernizację pięciu śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej typu W-3. Zgodnie z kontraktem, unifikacji do jednolitej wersji wyposażenia W-3WA/W-3WARM podlegały dwie maszyny transportowe oraz trzy w wersji ratownictwa morskiego Anakonda. Śmigłowiec numer 0209 to pierwsza z wyżej wymienionych pięciu maszyn, która wraca do służby. Na pozostałych czterech trwają procedury oblotu technicznego i odbioru – czytamy na portalu BLMW.

Jednocześnie pod koniec ubiegłego roku podjęto decyzję o unifikacji kolejnych trzech Anakond, które do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej trafiły w latach 1998 - 2002. Po jej zakończeniu wszystkie maszyny W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie, co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji. Poprawi także bezpieczeństwo realizowanych zadań. Pierwszą z tych trzech maszyn dostarczono do Świdnika jeszcze w grudniu. Kolejne mają tam trafić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Zakończenie procesu modyfikacji drugiej partii morskich W-3 powinno nastąpić pod koniec 2018 roku – przypomina Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.