Indonezja i Australia wznawiają współpracę wojskową

  

Indonezja i Australia wznawiają współpracę wojskową, zawieszoną w grudniu ub. roku – ogłosił w niedzielę australijski premier Malcom Turnbull podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem i szefem rządu Indonezji Joko Widodo, który składa wizytę w Australii.

"Prezydent Widodo i ja sam uzgodniliśmy, że nasze kraje wznowią w pełnym wymiarze współpracę w sferze obrony, a także wymianę w tym, co dotyczy szkoleń i ćwiczeń wojskowych" – oświadczył Turnbull.

Indonezja zawiesiła współpracę wojskową z Australią w grudniu. Powodem były przyczyny "techniczne", a ściślej – obraźliwe wobec Indonezji materiały, głoszące m.in., że należąca do Indonezji Papua powinna ogłosić niepodległość, znalezione w australijskiej bazie wojskowej.

W następstwie tego skandalu dyplomatycznego głównodowodzący australijskich sił zbrojnych przeprosił Dżakartę za niestosowne zachowanie wojskowych.

"Solidne relacje można budować wtedy, gdy oba kraje odnoszą się z szacunkiem do swej integralności terytorialnej, gdy wykluczają możliwość ingerowania w sprawy wewnętrzne i są zdolne do wypracowania obopólnie korzystnego partnerstwa" – podkreślił indonezyjski prezydent, sprawujący najwyższy urząd od 2014 r., ale pierwszy raz odwiedzający Australię.

Australię i Indonezję łączy współpraca wojskowa, obejmująca m.in. walkę z terroryzmem i ochronę granic. Znaczenie tej współpracy wzrosło w obliczu zagrożenia terroryzmem w regionie, a zwłaszcza od zamachu na indonezyjskiej wyspie Bali w 2002 roku, w którym zginęły 202 osoby, w tym 88 Australijczyków - zauważa Reuters.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sanepid zamknął jedno z kąpielisk

zdjęcie ilustracyjne / geralt CC0

  

Sławieński sanepid zamknął kąpielisko nr 6 w Darłówku Zachodnim (zachodniopomorskie). W badaniu próbek wody wykryto przekroczenie dopuszczalnego stężenia w wodzie bakterii z grupy Escherichia coli.

Sławieński sanepid potwierdził dziś, że na kąpielisku nr 6 w Darłówku Zachodnim, obejmującym 100 metrów linii brzegowej wprowadzony został zakaz kąpieli ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

Z przekazanych przez sanepid informacji wynika, że badania próbek wody wykazały, że doszło tu do przekroczenia stężenia bakterii grupy E. coli. Kolejne badanie zaplanowano na piątek. Na razie, do odwołania, obowiązuje zakaz kąpieli.

Zakażenie bakterią E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl