Ukazała się książka o "Ince"

Wydaje się ona inna od wszystkich dotychczasowych publikacji utrwalających pamięć o skromnej sanitariuszce 5.

Archiwum
Wydaje się ona inna od wszystkich dotychczasowych publikacji utrwalających pamięć o skromnej sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendnej słynnego majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” – dzisiaj już pułkownika. Nie jest kolejnym opracowaniem biograficznym ani tym bardziej hagiograficznym. Od początku mieliśmy w zamyśle uchwycić fenomen świadectwa życia i męczeńskiej śmierci sanitariuszki Armii Krajowej - napisał salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz o ksiażce "Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1928-1946). Pamięć i tożsamość".


Czym różni się nowa książka o "Ince" od innych poświęconych jej osobie?

Zapisać w pamięci doniosłe uroczystości i inicjatywy, które stały się w ostatnich latach naszym udziałem za sprawą „Inki”; udokumentować także ataki na nią (takie też się pojawiają) i przesłanie, które po sobie pozostawiła. Odpowiedzieć na pytania: co w niej nas zachwyca? co naszym zdaniem powoduje, że staje się ona dzisiaj postacią, która imponuje młodym ludziom? Stąd też drugi tytułowy człon. Słowa „pamięć” i „tożsamość’ kryją bowiem w swojej istocie szereg znaczeń i odwołań, takich jak historia, ojczyzna, odpowiedzialność osobista i obywatelska, wolność jednostki i społeczeństwa.

Mamy nadzieję, że udało się zrealizować pierwotne zamiary towarzyszące powstaniu niniejszego opracowania. Piszę w liczbie mnogiej, bo trzymamy w rękach świadectwo wielu osób na różny sposób związanych z historią Danuty Siedzikówny. Wśród nich znajdują się naukowcy, historycy, archeolodzy, dziennikarze, artyści, reżyserzy, społecznicy, kibice, przedstawiciele rodziny „Inki”. W sumie zebraliśmy ponad dwadzieścia różnych wypowiedzi. Trudno mi było się o nie zwracać, bo ich autorzy to ludzie strasznie zapracowani. Udało się, bo widocznie uznali, że idea towarzysząca powstaniu takiej książki jest słuszna. Warto uchwycić chwilę wspólnych doświadczeń. W tym miejscu wszystkim autorom serdecznie dziękuję 


- napisał o książce ks. Jarosław Wąsowicz SDB, który był jej redaktorem. 


Fot. Okładka książki

Wśród autorów,którzy podzielili się swoimi refleksjami o "Ince" są: prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Piotr Niwiński, prof. Wojciech Polak, dr Andrzej Kołakowski, Anna Kołakowska, Tadeusz Płużański, Leszek Żebrowski, Kajetan Rajski, Dariusz Walusiak, Beata Popławska-Walusiak, Jacek Frankowski, Jarosław Wróblewski, Adam Hlebowicz, Jan Hlebowicz, Agnieszka Żurek, Barbara Konarska, Mariusz Birosz, Barbara Dąbrowa-Jaworska, dr Karol Nawrocki, Ewa Liszkowska, Marzena Kruk, Agnieszka Marszk, Paweł Myszkowski, Maciej Pawełek, Marcin Bogdan, ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB i Marta Sałdan.

Uroczysta premiera książki nastąpi w dniu 5 marca br. podczas poświęcenia tablicy z symbolicznym Sercem dla "Inki" i przesłaniem „Powiedźcie mojej Babci, że zachowałam się jak trzeba". W Sercu umieszczona będzie ziemia z grobu Danuty Siedzikówny. Odsłonięcie tablicy odbędzie się w niedzielę 5 marca br. o godz. 11.00 w parafii Matki Bożej Królowej Rodzin w Łomiankach Dziekanowie przy ul. Miłej 52.

Książkę można teraz nabyć w internecie w cenie 25 zł na stroniekolejowysklepsportowy.pl

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Łomianki #serce #książka #Wąsowicz #Inka

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo