Po mszy św., w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. To niezwykłe wydarzenie upamiętniające polskich patriotów, którzy nigdy nie doczekali się triumfu we własnej ojczyźnie. Ulicami Gdańska przejdzie około 20 rekonstruktorów z całej Polski reprezentujących różne formacje "Niezłomnych", transporter opancerzony - "Szary Wilk" oraz gen. Anders na białym koniu. Zapraszamy na transmisję!

Wśród licznie przybyłych na to wydarzenie znaleźli się m.in. europoseł PiS Anna Fotyga,  sekretarz stanu w KPRM Anna Maria Anders - córka gen. Władysława Andersa,  wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł PiS Janusz Śniadek, przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Specjalnymi gośćmi są mieszkający na Pomorzu kombatanci, w tym członkowie AK. Na marsz przybyło także wielu mieszkańców, a także uczniowie gdańskich szkół oraz kibice Lechii Gdańsk.

Pochód zakończy się na Długim Targu, gdzie poszczególne formacje złożą symboliczne meldunki, poruszającemu się na białym koniu rekonstruktorowi, który wcielił się w role gen. Władysława Andersa.

Zapraszamy na transmisję!


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku organizuje „Koalicja Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych”, powołana 21 października 2016 r., w 53. rocznicę śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego Józefa Franczaka „Lalka”.

W jej skład wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Bractwo Świętego Pawła, Bazylika św. Brygidy w Gdańsku, Fundacja „Tożsamość i Solidarność”, Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”, Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK.

Przewodniczącym „Koalicji” jest naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku dr Karol Nawrocki.