„Nasze stowarzyszenie miało uczestniczyć w uroczystościach z okazji kolejnej rocznicy bitwy o Olszynkę Grochowską organizowanych przez Urząd Dzielnicy Praga Południe. Po przybyciu na miejsce okazało się, że uroczystości mają nie być niczym innym, jak polityczną hucpą jednej z opcji politycznych. Cześć rekonstruktorów, w tym cała artyleria i piechota, opuściły miejsce przed rozpoczęciem imprezy” – napisali na swojej stronie o wczorajszej uroczystości rozgoryczeni rekonstruktorzy ze Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”.

Bitwa o Olszynkę Grochowską była najbardziej krwawą bitwą Powstania Listopadowego. Maszerującemu traktem brzeskim na Warszawę 60-tysięcznemu głównemu ugrupowaniu armii feldmarszałka Iwana Dybicza drogę zastąpiła w rejonie Grochowa, wtedy dalekiego przedmieścia Warszawy, 40-tysięczna armia polska. Główną pozycją polską był lasek Olszynka.

Jak wyglądały tegoroczne uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy, opisali na Facebooku członkowie Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” oraz poseł Arkadiusz Czartoryski.Po uroczystości ukazał się wpis na facebookowej stronie Urzędu Dzielnicy Praga Południe, pokazujący upartyjnienie heroicznej bitwy pod Olszynką Grochowską.

Dodano też zdjęcia, a wśród nich było też i takie, gdzie unijna flaga na scenie przesłania narodową flagę na maszcie i historyczny krzyż.


fot. facebook.com/Urząd Dzielnicy Praga Południe