Znaleziono pamiątki po Czesławie Niemienie

W Starych Wasiliszkach na Grodzieńszczyźnie, na strychu domu, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich muzyków Czesław Niemen, odnaleziono szkolne przybory artyst

Muzuem Czesława Niemena, Wikipedia.org
W Starych Wasiliszkach na Grodzieńszczyźnie, na strychu domu, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich muzyków Czesław Niemen, odnaleziono szkolne przybory artysty. Jest wśród nich zeszyt do języka rosyjskiego, zeszyt do nut, zdjęcia, fragmenty polskich książek, stare fotografie zrobione najprawdopodobniej przez młodego Niemena i gazetę z 1938 roku.

Czesław Juliusz Wydrzycki, bo tak nazywał się późniejszy artysta Czesław Niemen, urodził się w Starych Wasiliszkach 16 lutego 1939 r. Jego rodzicami byli Anna i Antoni Wydrzycy. Ojciec zajmował się m.in. naprawą zegarów i strojeniem fortepianów. Młody Czesław w latach 1953–54 uczęszczał do szkoły muzycznej w Grodnie, gdzie śpiewał i grał na bajanie w szkolnym zespole, z którym koncertował. Grał również na kościelnych organach. Bardzo lubił też przesiadywać nad rzeką Niemen. 
 

Miał bardzo piękny charakter pisma, a pisał bez błędów. Postaramy się w miarę możliwości zabezpieczyć te przedmioty, a to co się uda, na pewno skopiujemy i udostępnimy zwiedzającym


- powiedział Władysław Sieniuta, dyrektor powołanego przez miejscową społeczność klubu–muzeum, działającego od 2011 r. w rodzinnym domu artysty w Starych Wasiliszkach. 

Rzeczy ukryte były w słomie na strychu starego domu. Przeleżały tam nietknięte kilkadziesiąt lat. Odkrycia dokonano podczas dorocznych obchodów urodzin poety, które gromadzą w Starych Wasiliszkach miejscowych mieszkańców i miłośników muzyka.

Dwie dziewczyny z Mińska weszły na zniszczony strych. Dobrze, że jednocześnie były drobne i odważne, bo ten strych jest naprawdę w złym stanie. Przekopały całą słomę i to, co zgromadziło się na podłodze w ciągu kilkudziesięciu lat


– powiedział Seniuta.
 
Czesław Niemen mieszkał w tym domu do 1958 r. kiedy jego rodzina repatriowała się do Gdańska. Zanim wyjechał, ukończył szkołę średnią w Starych Wasiliszkach i miał za sobą rok nauki w Liceum Muzyczno-Pedagogicznym w Grodnie.. Dom rodzinny Niemena ma już prawie sto lat. Po wyjeździe rodziny Wydrzyckich do Polski mieszkała w nim rodzina nauczycielska, później mieścił się tam sklep. 

 Źródło: niezalezna.pl,kresy24.pl

 

#Stare Wasiliszki #muzuem #Niemen

JW
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo