1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca obchodzony jest jako Dzień Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach pierwsze uroczystości odbędą się już w weekend.

Co roku w całym kraju organizowanych jest wiele wydarzeń, które mają na celu propagowanie wiedzy o żołnierzach podziemia niepodległościowego. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie 1 marca, jednak w wielu miastach Polski już w najbliższy weekend będzie można wziąć udział w ciekawych inicjatywach.

Jedną z nich może być Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” zaplanowany na niedzielę. To już piąta edycja tego wydarzenia, pod wieloma względami rekordowa, ponieważ do projektu zgłosiło się ponad 65 tys. uczestników, a bieg będzie zorganizowany w blisko 250 miastach, również z zagranicy.
 

Dużą wartością tego wydarzenia jest jego oddolny charakter. W pierwszej edycji biegu, pięć lat temu, wzięło udział ok. 30 osób. Tegoroczna odsłona zgromadzi blisko 65 tys., widzimy więc, jak potrzebne są tego typu inicjatywy, które są również formą nowoczesnego patriotyzmu


– powiedział „Codziennej” Michał Dworczyk, poseł PiS u oraz inicjator Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Nieodłącznym elementem obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych są marsze organizowane w całym kraju. W najbliższy weekend takie pochody odbędą się m.in. w Lublinie, Płocku, Pile, Łodzi, Elblągu, Gdyni, Bielsku-Białej i mimo sprzeciwu lokalnych władz, również w Hajnówce.

W Gdańsku natomiast zaplanowano na niedzielę uroczystą defiladę. Blisko 150 rekonstruktorów z całej Polski reprezentujących różne formacje Niezłomnych razem z kombatantami przejdą ulicami Starówki. W Warszawie w Teatrze Palladium odbędzie się koncert pod tytułem: „Żołnierze Niezłomni! Upominamy się o Was! ”.

W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Kontynuatorów Ich Walki, w sobotę 25.02 (dziś) wspominać będziemy Stefana Melaka jako Strażnika Pamięci o Żołnierzach Wyklętych i Niezłomnych oraz Tragedii Katyńskiej. Leciał do Smoleńska aby upamiętnić pomordowanych Oficerów. Był bardzo zaangażowany w przywracanie pamięci o Tych, których przykryć miała kotara niepamięci.

Uroczystość odbędzie się pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie u zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Andersa w Warszawie o godzinie 17.00.
 


W ramach stołecznych obchodów poprzedzających Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 25 lutego odbędą się uroczystości w miejscach pamięci. W południe będzie to apel pamięci i składanie kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na Cmentarzu Bródnowskim oraz uroczystość przed pomnikiem 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
 
Później zaplanowano spotkanie przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy - Stefan Melak" pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, a także złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową przy ul. Rakowieckiej. Uroczystości odbędą się także m.in. w Aninie i Miedzeszynie.
 
26 lutego w całym kraju i poza granicami będzie miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w tym roku upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia" i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". Zbliżający się Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zostanie tego dnia uczczony na terenie całej stolicy.

Odbędą się msze św. i składanie kwiatów w miejscach pamięci, a także koncerty i prelekcje historyczne. Msze będą miały miejsce m.in. w katedrze św. Michała i św. Floriana oraz w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze Płd. Kwiaty spoczną m.in. przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie, tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego na Żoliborzu i pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Służewie. Zaplanowano też koncerty np. "Żołnierzom Wyklętym - cześć i chwała" w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach oraz IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych w Falenicy.

27 lutego zaplanowano uroczystość patriotyczno-religijną w hołdzie patriotom polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej oraz inaugurację neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi "Jasny Dom" na Włochach, która od 1945 r. była siedzibą Informacji Wojskowej. Następnego dnia w Sejmie odbędzie się konferencja "Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie jej towarzyszyć m.in. wystawa konkursowych prac szkolnych "Młodzi upamiętniają Bohaterów" i wręczenie nagród laureatom otwartego konkursu na plakat "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".