- Mówi się, że sport to zdrowie. W tym wypadku sport to pamięć, wdzięczność żołnierzom niezłomnym, naszym bohaterom - mówi przed V Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych aktorka Dominika Figurska. 26 lutego co najmniej 60 tysięcy biegaczy w 240 miejscach w całym kraju pobiegnie na dystansie 1963 metrów, wspominając walczących w podziemiu antykomunistycznym.

Warszawiacy pobiegną Tropem Wilczym w praskim Parku Skaryszewskim, ale sportowe świętowanie Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w wielu lokalizacjach. - Serdecznie zachęcam wszystkich, by wzięli udział w tym wydarzeniu. Ja na pewno pobiegnę w intencji żołnierzy wyklętych. Do zobaczenia na szlaku - zaprasza Michał Chorosiński znany m.in. z serialu „Czas honoru”.

W ubiegłym roku w warszawskim biegu wzięło udział ponad 3 tys. osób, a łącznie w 160 lokalizacjach pobiegło ponad 40 tys. osób. Tym razem ma być jeszcze lepiej - biegi odbywać się będą także za granicą - w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Projekt „Tropem Wilczym” w zaledwie kilka lat stał się więc największym wydarzeniem sportowo-społecznym w Polsce.

Tradycyjne biegi odbywać się będą na dystansie 1963 m. To odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. „Lalek”. W Warszawie biegacze rywalizować będą także na dystansach 5 i 10 kilometrów, a imprezy w całej Polsce uzupełnione zostaną o dodatkowe atrakcje - występy grup rekonstrukcyjnych, występy i gry rodzinne.

- Temat żołnierzy wyklętych jest od kilku lat bardzo nagłaśniany. Pomagają w tym osoby ze świata sztuki i mediów. Powstają filmy, spektakle Teatru Telewizji, temat jest mocną częścią repertuaru wielu autorytetów polskiej sceny muzycznej. Zespoły i wokaliści, aktorzy i reżyserzy, sportowcy i dziennikarze wspierają przybliżanie wiedzy na temat powojennych wydarzeń swoją twórczością i działalnością. My swoim biegiem, na którym będą różne wydarzenia promujące historię, chcemy połączyć wszystkich tych, którym po prostu leży na sercu Polska - mówi przygotowująca projekt „Tropem Wilczym” Barbara Konarska.

Niedzielne wydarzenie w Parku Skaryszewskim rozpocznie się od biegu na 5 km (godz. 10:15). Po grach rodzinnych i rekonstrukcjach przyjdzie czas na start biegu honorowego na dystansie 1963 m (godz. 11:40). Bieg główny, czyli klasyczna „dycha”, wystartuje o godz. 13:00. Organizatorzy zapewniają, że aż do późnego popołudnia nie zabraknie atrakcji.