Pamiątki po Tadeuszu Płużańskim - przyjacielu Pileckiego, już w muzeum

  

Dziś rano Tadeusz Płużański, prezes fundacji „Łączka”, przekazał do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL pamiątki po swoim ojcu - jednym z najbliższych współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego.

- To dla mnie szczególny dzień. Historia zatoczyła koło - stwierdził Tadeusz Płużański junior po wizycie w nowo otwartym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL. 

- Jestem w celi ojca, który był tutaj więziony i czekał na śmierć, ale dziś to dla mnie dzień chwały - podkreślił T. Płużański. 


 Historyk, w obecności dyrektora muzeum Jacka Pawłowicza, przekazał pamiątki po swoim ojcu - Tadeuszu Płużańskim, żołnierzu Armii Krajowej i organizacji "Nie", więźniu Pawiaka, Szucha i obozu w Stutthofie. Tadeusz Płużański był prawą ręką rtm. Witolda Pileckiego, pełnił m.in. funkcję kuriera, przewożącego informacje do generała Władysława Andersa.


fot. archiwum prywatne

15 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci i spędził 73 dni w celi śmierci. Ułaskawiony, zmieniono karę na dożywocie, spędził 9 lat w stalinowskich więzieniach.

Po zwolnieniu w 1956 r. pracował jako ślusarz. Ukończył studia i został profesorem filozofii, autorem 13 książek.


fot. archiwum prywatne
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosyjski samolot nad Koreą Płd.

Zdjęcie ilustracyjne / By Alex Beltyukov - http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-29M-2/2148601/L/, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21669743

  

Armia Korei Południowej oddała we wtorek dwa strzały ostrzegawcze po tym, jak w przestrzeń powietrzną tego kraju wleciał rosyjski samolot bojowy - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony. To pierwszy taki incydent między Koreą Płd. a Rosją.

Resort w Seulu oświadczył, że najpierw w koreańskiej strefie identyfikacyjnej obrony powietrznej u wschodniego wybrzeża kraju znalazły się trzy samoloty rosyjskie, a także dwa chińskie. Następnie jedna z rosyjskich maszyn znalazła się w południowokoreańskiej strefie powietrznej, w wyniku czego armia Korei Płd., w ramach "zwykłej odpowiedzi", poderwała myśliwce i padł strzał ostrzegawczy.

Po około 20 minutach rosyjski samolot ponownie pojawił się w tym rejonie, co spowodowało oddanie drugiego strzału. Maszyna rosyjska ani razu nie odpowiedziała ogniem.

Według Seulu rosyjski samolot wleciał w przestrzeń Korei Płd. nad wyspami Dokdo, które są okupowane przez Koreą Płd., a wobec których roszczenia wysuwa także Japonia. Rosja nie jest stroną w tym sporze.

Nie jest jasne, czy fakt, że trzem samolotom rosyjskim towarzyszyły dwa chińskie, był zabiegiem celowym - zastrzegł pragnący zachować anonimowość przedstawiciel władz w Seulu.

Przed odbyciem wspólnych lotów chińskie maszyny wleciały w południowokoreańską strefę identyfikacyjną obrony powietrznej u południowo-zachodnich wybrzeży kraju. Podobne przypadki zdarzały się już w ostatnich latach - podkreślił ten urzędnik.

Sprawy nie skomentowały dotąd ani władze w Moskwie, ani w Pekinie. Ministerstwo obrony Korei Południowej zapowiedziało, że jeszcze we wtorek wezwie przedstawicieli ambasad obu krajów, aby złożyć formalny protest w związku z incydentem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl