Prof. Szwagrzyk przerywa milczenie: Jesteśmy całkowicie sparaliżowani w swoich pracach

  

Prof. Krzysztof Szwagrzyk po dwóch tygodniach przerwał milczenie w sprawie swojej dymisji. - Jesteśmy całkowicie sparaliżowani w swoich pracach - mówił na antenie TVP. O szczegółach sytuacji w IPN opowie w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”, który ukaże się 1 marca.

Wczoraj informowaliśmy, że prokuratura w asyście policji zaplombowała szczątki 150 osób odnalezionych przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka na „Łączce” znajdujące się w chłodni na Wólce Węglowej na Cmentarzu Północnym w Warszawie. IPN zaprzecza, jakoby miało to jakikolwiek związek z dymisją prof. Szwagrzyka. Dlaczego więc, po pięciu latach prokuratorzy przypomnieli sobie o szczątkach ofiar komunistów?

CZYTAJ WIĘCEJ: Próba sił w IPN-ie. „Ta sytuacja ma związek z ostatnią dymisją prof. Szwagrzyka”

- Dziś w naszych pracach jesteśmy całkowicie sparaliżowani . Dziś  o tym gdzie i jak pracować decydują politycy, prokuratorzy i urzędnicy państwowi, którzy nie rozumieją, że poszukiwanie szczątków naszych bohaterów to sprawa honoru, sprawa święta dla nas wszystkich


- powiedział w programie "Warto Rozmawiać" Krzysztof Szwagrzyk.


Publicyści zgromadzeni w studiu odnieśli się do informacji podanej wczoraj przez portal niezalezna.pl dotyczącej działań Prokuratury na Wólce Węglowej w Warszawie.

- To jest zastanawiające - stwierdził w programie Marcin Wikło podkreślając, że konflikt prokuratorów z ekipą prof. Szwagrzyka jest sprawą znaną. - Pamiętajmy, że mimo, że dymisja prof. Szwagrzyka nie została przyjęta, problem nie został wciąż rozwiązany, a tylko zawieszony - podkreślił Tadeusz Płużański. - Misja prof. Szwagrzyka może się drastycznie zakończyć. Pion śledczy IPN nie zawsze rozumiał tą misję - stwierdził.


Publicyści mówili o konflikcie politycznym, jaki pojawia się w tle całej sprawy. Redaktor Andrzej Stankiewicz sugerował, że chodziło m.in. o konflikt między Joachimem Brudzińskim (w imieniu którego występuje marszałek Terlecki), a ministrem Antonim Macierewiczem. Z tą teorią nie zgodził się jednak prezes fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański.
 

 - Nie mieszałbym prof. Szwagrzyka do kłótni politycznych, nie przypisywałbym go także do żadnej z frakcji w PiS, to jest historyk, i jego misja to jest sprawa święta


- odparł Płużański na sugestie red. Stankiewicza, jakoby prof. Szwagrzyk w politycznej „układance” opowiadał się za szefem MON.
 

W programie po raz pierwszy publicznie powiedziano o finansowej stronie „konfliktu”. Okazuje się, że Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzymał na badania genetyczne w sumie ponad 2 mln. złotych. Do tej pory zidentyfikowano tam szczątki jednej z osób odnalezionych na Łączce i 6 osób odnalezionych w Białymstoku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts