Szykują się spore zmiany dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego szykuje już dwa projekty w tej sprawie. Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ujawnia, że pierwszy projekt ma być uchwalony w połowie roku i ma według resortu zwiększyć wpływy z abonamentu dwukrotnie, drugi ma doprowadzić do tego, że będzie to opłata powszechna.

Krzysztof Czabański przybliżył główne założenia opracowywanych w ministerstwie kultury projektów.

- Pierwszy projekt, który wkrótce będzie procedowany i będzie inicjatywą rządową, to będzie krok pod tytułem: uszczelnienie abonamentu. Będzie to projekt nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej i będzie on polegał na wprowadzeniu takich instrumentów, które spowodują poprawę ściągalności abonamentu według dotychczasowych zasad, czyli że abonament jest płacony od każdego gospodarstwa domowego w wysokości 22,70 zł miesięcznie - tłumaczył szef Rady Mediów Narodowych.

Operatorem tego abonamentu miałaby nadal pozostawać Poczta Polska, a według resortu kultury zmiany mają przynieść dwukrotne zwiększenie wpływów z tego tytułu, czyli do 1,3 -1,4 mld zł. Obecnie jest to ok. 700 mln zł.

Ze wstępnych założeń projektu wynika, że przyjmuje się założenie, iż każe gospodarstwo domowe ma odbiornik radiowo-telewizyjny. Zgodnie z nowymi przepisami operatorzy telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz inni operatorzy telewizyjni będą mieli obowiązek informowania swoich klientów o tym, że istnieje obowiązek płacenia abonamentu za radio i telewizję publiczną oraz że opłata na rzecz operatorów nie zwalnia ich z tego obowiązku.

- Będą oni zobowiązani do podania danych swoich klientów Poczcie Polskiej. Na podstawie tych danych Poczta będzie mogła zweryfikować, czy dane gospodarstwo powinno płacić abonament, czy też nie – ujawnił Krzysztof Czabański.

W takich sytuacjach Poczta Polska miałaby wysyłać upomnienia do gospodarstw domowych uchylających się przed płaceniem abonamentu.

- Jeśli nadal część gospodarstw domowych nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, wówczas być może będą działały w tej sprawie urzędy skarbowe. To jest ten pierwszy projekt dotyczący opłaty abonamentowej, który na dniach ma być konsultowany w rządzie i trafić do Sejmu. Najprawdopodobniej nowe przepisy zostaną uchwalone do czerwca tego roku - poinformował Czabański.

Resort kultury odpowiedzialny za zmiany dot. Abonamentu radiowo-telewizyjnego zdaje sobie sprawę, że choć planowane zmiany mają mocno zwiększyć wpływy abonamentowe, to jednak nadal nie będzie to system powszechny. Dlatego ministerstwo przygotowuje zupełnie nową ustawę abonamentową. Krzysztof Czabański tłumaczył, że według jej założeń abonament zapłacą wszyscy płatnicy PIT, CIT i KRUS.

Wprowadzenie tego rozwiązania oznaczałoby, że miesięczny koszt abonamentu mógłby spaść do ok. 10 zł od osoby, a ściągalność abonamentu przez urzędy skarbowe zapewniałaby znacznie większą skuteczność.