Nie kombinuj z trzynastoma złotymi

Od 1 stycznia zaczęła obowiązywać jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych w ubiegłym roku – 13-złotowa minimalna stawka godzinowa.

Od 1 stycznia zaczęła obowiązywać jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych w ubiegłym roku – 13-złotowa minimalna stawka godzinowa. W związku z tym bezprawne są już sytuacje, w których zatrudnionemu na umowie-zlecenie płaci się urągające godności stawki, co było całkiem powszechne.

Niestety powiedzenie „Polak potrafi” sprawdziło się tym razem w negatywnym znaczeniu. Niektóre przedsiębiorstwa wykazały pomysłowość w omijaniu tych przepisów, np. zaczęły naliczać pracownikom opłaty za wynajęcie ubrania roboczego lub stosować kary obniżające wynagrodzenie o połowę. NSZZ „Solidarność” wraz z Państwową Inspekcją Pracy wspólnie zajęły się sprawą i pod adresem www.tysol.pl/formularz można zgłosić wypadki omijania stawki minimalnej. To, co w tej sytuacji cieszy, to chyba pierwsza w Polsce bliska współpraca związków zawodowych z instytucjami publicznymi. Oby nie ostatnia – patologii na polskim rynku pracy jest więcej.

 

Źródło:

#stawka godzinowa #pensja #praaca #gospodarka

Piotr Wójcik
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo