Niemcy i Francja nie radzą sobie z terrorystami. Policja ujawnia wstrząsające dane

  

Zachód przegrywa walkę z islamskimi radykałami. Pomimo rozmaitych rządowych programów i zwiększania uprawnień dla służb specjalnych środowiska dżihadystyczne zarówno we Francji, jak i w Niemczech rosną w siłę.

W trakcie międzynarodowego kongresu policji w Berlinie szef niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen przyznał, że w jego kraju aż 1,6 tys. osób uważa się za terrorystów, a 570 z nich jest zdolnych do dokonania zamachu. Jeszcze rok temu tamtejsze służby mówiły o 1,2 tys. osób podejrzewanych o sprzyjanie idei dżihadu.

Szef BfV powiedział też, że jego służby otrzymują codziennie nawet cztery szczegółowe informacje o przygotowywanych zamachach.

– Obywatele Niemiec muszą zrozumieć, że przestaliśmy żyć w normalnych czasach – przekonywał w Berlinie Maassen. – W internecie cały czas powstają grupy społeczne, można powiedzieć nawet, że swoiste gminy muzułmańskie, o których świat zewnętrzny dowiaduje się dopiero wtedy, gdy członkowie tych grup radykalizują swoje zachowanie – tłumaczył.

Przyznał, że tak naprawdę niemieckie służby nie wiedzą, jaki jest status tych grup i kto do nich należy.

W ostatnim czasie niemieckie władze przyjęły projekt ustawy umożliwiającej szybszą deportację osób, którym odmówiono azylu, a które nie chcą opuścić kraju dobrowolnie. Imigranci, których ze względu na sytuację w ich kraju pochodzenia nie będzie można odesłać, będą musieli nosić elektroniczne bransoletki w celu ich lepszego weryfikowania. Niemiecki kontrwywiad będzie mógł też kontrolować telefony komórkowe imigrantów.

Również we Francji nie maleje zagrożenie atakami terrorystycznymi. Z zaprezentowanego przez tamtejszy senat raportu wynika, że rządowe programy, których celem było przeciwstawianie się „radykalizacji, indoktrynacji i werbowaniu” młodzieży muzułmańskiej, poniosły porażkę.

– Nie ma czegoś takiego jak „deradykalizacja”. To słowo rozpowszechniano, nie zastanawiając się nad jego sensem. Społeczeństwo dało się nabrać na obietnice bez pokrycia – powiedziała w wywiadzie dla radia France Info pracująca nad raportem Esther Benbassa z partii Europejska Ekologia – Zieloni.

Z kolei reprezentująca francuskich republikanów Catherine Troendlé oceniła w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro”, że nie tylko rządowe programy przeciwdziałania terroryzmowi poniosły klęskę, ale również sposoby władz Francji na zablokowanie napływu dżihadystów z Bliskiego Wschodu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Grupa SPEED zatrzymała uciekiniera z więzienia

/ http://www.lodzka.policja.gov.pl/

  

Łódzcy policjanci z zajmującej się wykroczeniami drogowymi grupy SPEED zatrzymali po pościgu 28-latka, który był poszukiwany listem gończym w związku z ucieczką z więzienia. Teraz dodatkowo odpowie on m.in. za niezatrzymanie się do kontroli, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa łódzkiej policji mł. insp. Joanna Kącka, poszukiwany w ręce funkcjonariuszy wpadł w niedzielę wieczorem.

Wyjaśniła, że patrolujący nieoznakowanym radiowozem ulice Łodzi policjanci z grupy SPEED zwrócili uwagę na BMW na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Chcieli skontrolować samochód i kierującego, lecz prowadzący auto nie reagował na dawane mu sygnały świetlne i dźwiękowe, a następnie zaczął uciekać.

Podczas ucieczki pirat drogowy nie stosował się do przepisów, przekraczał dopuszczalną prędkość i przejeżdżał na czerwonym świetle. Zmieniając gwałtownie pasy, chcąc "rozepchać" miejsce do przejazdu, uszkodził dwa inne auta

– relacjonowała rzeczniczka.

W końcu mundurowym udało się zatrzymać pojazd i obezwładnić kierującego. Jak okazało się podczas sprawdzania w bazie jego danych, 28-letni łodzianin był poszukiwany listem gończym w związku z ucieczką z zakładu karnego. Teraz lista jego wykroczeń zwiększyła się o niezatrzymanie się do kontroli, jazdę bez uprawnień i kilka innych wykroczeń drogowych. Grozi mi za to do 5 lat więzienia. Został też ukarany mandatem w kwocie 1500 zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts