Jak informowaliśmy we wczorajszym wydaniu „Codziennej”, władze Hajnówki wydały zakaz organizacji w najbliższą niedzielę marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorzy wydarzenia odwołali się od decyzji burmistrza do Sądu Okręgowego w Białymstoku, który ją uchylił. Teraz włodarze Hajnówki postanowili zaskarżyć decyzję wymiaru sprawiedliwości.

Wczoraj na łamach „Codziennej” poinformowaliśmy o skandalicznej decyzji burmistrza Hajnówki, który wydał zakaz zorganizowania II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych. Wydając tę decyzję, powołał się na prawo o zgromadzeniach i uznał, że w tym dniu i przy planowanej trasie zgromadzenie może zagrażać życiu, zdrowiu albo mieniu. A to dlatego, że trasa przebiega przy prawosławnym soborze Świętej Trójcy, w którym w tym samym czasie odbywać się będzie nabożeństwo w przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Postu. Podparł się również stanowiskiem przyjętym przez większość radnych, którzy marszowi byli przeciwni.

– Argumenty, których używa władza, są absurdalne. Z uzasadnienia wynika, że oni myślą, że my te uroczystości chcemy zorganizować, aby wywołać awanturę czy bić się z kimś. To jest niepojęte – powiedział „Codziennej” Mateusz Magnuszewski, jeden z organizatorów marszu.

Na szczęście kontrowersyjną decyzję władz uchylił we wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku, który stwierdził, że wolność pokojowych zgromadzeń jest jednym z praw konstytucyjnych. Ocenił też, że zagrożenia, które wskazał burmistrz, nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami, ale opierają się jedynie na subiektywnych zapatrywaniach jego i części mieszkańców Hajnówki. Wyrok wywołał oburzenie wśród władz podlaskiej miejscowości, które zapowiedziały, że złożą odwołanie od wyroku.

– Jeszcze dzisiaj zostanie złożone zażalenie do sądu apelacyjnego. Marsz budzi zbyt dużo kontrowersji wśród lokalnej społeczności, abyśmy mogli wydać na niego zgodę – powiedział „Codziennej” Andrzej Skiepko, zastępca burmistrza Hajnówki. Z samym burmistrzem niestety ponownie nie udało się nam skontaktować.

Środowiska lewicowe uaktywniły się w związku z planowanymi na 26 lutego uroczystościami. Przedstawiciele m.in. Antify utworzyli na Facebooku wydarzenie „Antyfaszystowski Marsz Pamięci Ofiar Rajsa ps. Bury” zaplanowane w Hajnówce również na niedzielę. Spytaliśmy zastępcę burmistrza, czy jest zgoda na ten marsz.

– Żadnej decyzji w tej sprawie nie wydaliśmy i żadnej zgody nie wydamy – stwierdził Andrzej Skiepko.