Burza wokół „Klątwy”. Sprawa trafiła do Rady Europy

W związku z burzą wokół wystawionej w Teatrze Powszechnym sztuki „Klątwa”, Instytut Ordo Iuris zareagował deklarując bezpłatną pomoc prawną osobom, których uczucia religijne zostały naruszone

EC/Audiovisual Service / Photo Etienne Ansotte
W związku z burzą wokół wystawionej w Teatrze Powszechnym sztuki „Klątwa”, Instytut Ordo Iuris zareagował deklarując bezpłatną pomoc prawną osobom, których uczucia religijne zostały naruszone w trakcie spektaklu. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl przedstawiciele Ordo Iuris powiadomili również najważniejszych urzędników Rady Europy o mających miejsce w trakcie spektaklu wezwaniach do motywowanej politycznie nienawiści.

Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, wystawiona w Teatrze Powszechnym „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, wywołała lawinę komentarzy oburzonych spektaklem. W sobotę, w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się premiera spektaklu „Klątwa” na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Olivera Frljića.

- Spektakl stanowi zmierzoną prowokację, która w wyjątkowo bezceremonialny sposób obchodzi się z chronionymi przez Konstytucję RP wartościami, dobrym smakiem oraz prawami osób wierzących. Szczególnie bulwersujące są fragmenty przedstawienia, które mogą być zasadnie odbierane jako wzywające do zorganizowania zabójstwa, wyraźnie wymienionego z imienia i nazwiska lidera ugrupowania rządzącego. To pełne nienawistnego, emocjonalnego przekazu widowisko jest prezentowane w instytucji kultury finansowanej w znacznej mierze ze środków publicznych. Zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego obraza uczuć religijnych i publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej jest w Polsce karalne. Instytut Ordo Iuris, zadeklarował dziś pomoc prawną osobom, które chciałby wejść na drogę prawną w obronie swych uczuć religijnych lub porządku publicznego – informuje Ordo Iuris.

W związku z tym Instytut Ordo Iuris zadeklarował bezpłatną pomoc prawną osobom, których uczucia religijne zostały naruszone w trakcie spektaklu. Ponadto, Instytut powiadomił najważniejszych urzędników Rady Europy o mających miejsce w trakcie spektaklu wezwaniach do motywowanej politycznie nienawiści.

- Biorąc pod uwagę kontekst politycznie motywowanej zbrodni na Marku Rosiaku z października 2010 r., jak również na ostentacyjną gloryfikację spektaklu przez niektórych posłów opozycji, Instytut Ordo Iuris w korespondencji skierowanej w dniu dzisiejszym do Sekretarza Generalnego Rady Europy i innych urzędników tej instytucji międzynarodowej, wskazuje na spektakl jako egzemplifikację niedopuszczalnego kreowania przez niektóre środowiska polityczne, atmosfery nienawiści w polskiej debacie publicznej. Instytut Ordo Iuris w korespondencji do RE wyraził także oczekiwanie reakcji potępiającej mowę nienawiści. Zwraca przy tym uwagę że sytuacja, gdy na tle politycznym wzywa się do zabijania polityków, jest drastycznie sprzeczna z wartościami Rady Europy i poważnie narusza postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – czytamy w komunikacie Instytutu Ordo Iuris.

 

Źródło: niezalezna.pl,Ordo Iuris

#Klątwa #Teatr Powszechny #Rada Europy #Ordo Iuris #sztuka #polityka

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo