Brazylia pozbywa się lotniskowca

Marynarka Wojenna Brazylii (Marinha do Brasil) zdecydowała się na wycofanie swojego jedynego lotniskowca.

flickr.com
Marynarka Wojenna Brazylii (Marinha do Brasil) zdecydowała się na wycofanie swojego jedynego lotniskowca. Powodem są olbrzymie koszty modernizacji, które armia musiałaby ponieść, by utrzymać zdolności operacyjne okrętu – informuje brazylijska prasa.

Lotniskowiec typu Clemenceau A-12 Sao Paulo został zakupiony przez rząd Brazylii od Francji w 2000 roku za kwotę 12 milionów dolarów. Niestety z powodu olbrzymich kosztów modernizacji, jaką musiałby przejść flagowy brazylijski okręt, władze w Brasilii zdecydowały się na wycofanie A-12 Sao Paulo ze służby. - Utrzymanie pełnej gotowości bojowej okrętu kosztowałoby 327 milionów dolarów, co jest kwotą zbyt wygórowaną – zakomunikował szef resortu obrony Raul Jungmann.

Tak olbrzymie nakłady finansowe wynikają z tego, iż lotniskowiec ma już za sobą ponad pięćdziesiąt lat służby a operują z niego niewiele młodsze myśliwce. Procedura wycofywania ze służby A-12 Sao Paulo ma się zakończyć w 2020 roku. Tym samym jedynym krajem, posiadającym lotniskowce w obu Amerykach zostaną Stany Zjednoczone.

A-12 Sao Paulo to lekki lotniskowiec o wyporności 32 tysięcy ton i długości 265 metrów. Jego zasięg operacyjny wynosi 7 500 mil morskich. Do zwalczania zagrożeń powietrznych okrętowi służą dwie ośmioprowadnicowe wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Crotale oraz dwie sześcioprowadnicowe wyrzutnie przeciwlotnicze Mistral. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#lotniskowiec #Brazylia #zbrojenia #armia

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo