Amerykański episkopat zaapelował do administracji Donalda Trumpa o wydanie rozporządzenia wykonawczego chroniącego wolność religijną w USA. Biskupi przypominają słowa prezydenta o tym, że jego administracja „zrobi wszystko, co w jej mocy, aby bronić wolności religijnej na ziemi amerykańskiej” - informuje Radio Watykańskie. 

Naszym celem jako chrześcijan jest żyć i służyć innym tak, jak nakazuje to Ewangelia. Prezydent Trump może zapewnić, że nie zostaniemy usunięci z przestrzeni publicznej


– czytamy w oświadczeniu biskupów.

Rozporządzenie wykonawcze zapewniłoby zdaniem episkopatu ochronę wolności religijnej w wielu dziedzinach, w których doszło do jej ograniczeń wprowadzonych przez poprzednią administrację rządzącą. Chodzi tu o takie obszary życia, jak opieka zdrowotna, adopcja dzieci, ulgi podatkowe czy dotacje i kontrakty rządowe dla różnych organizacji.

Na stronie internetowej amerykańskiego episkopatu dostępny jest przykładowy list do prezydenta wzywający go do wydania tego rozporządzenia. Biskupi zaapelowali do wiernych, aby podpisali list i go wysłali do Białego Domu. Biskupi stwierdzili, że koniecznym jest, aby jak najszybciej wyeliminować zagrożenia wolności religijnej:

Bez tego zagrożona będzie wolność Kościoła potrzebna do służby innym, bez tego wciąż będą trwały niepotrzebne konflikty między wspólnotą wierzących a rządem


- napisali hierarchowie w końcowej treści swojego oświadczenia.