Infamia za grę w niemieckim filmie propagandowym

  

19 lutego 1943 roku władze Polskiego Państwa Podziemnego skazały na infamię polskich aktorów biorących udział w nazistowskim filmie propagandowym „Heimkehr”. W obrazie tym można było zobaczyć Niemców z Wołynia, dręczonych i ciemiężonych przez „polskich oprawców”. Za czynny udział w nagrywaniu propagandowego filmu na karę infamii zostali skazani aktorzy: Hanna Chodakowska, Józef Kondrat, Michał Pluciński oraz Bogusław Samborski. Ci, którzy ostatecznie zrezygnowali z kontraktu, otrzymali naganę.

Jednak niektórzy – zachęceni okrągłymi sumami, jakie zaproponowała strona niemiecka – postanowili zagrać w propagandowym dziele. Samborski chciał ochronić swoją żonę Żydówkę. Po wojnie władze komunistyczne wszczęły proces wyjaśniający sprawę udziału polskich aktorów w tym przedsięwzięciu. Starali się oni umniejszyć rangę swoich ról, twierdząc, że były to mało znaczące epizody. Pluciński twierdził, że nie znał języka niemieckiego, więc nie rozumiał, w czym bierze udział, Łuszczewski utrzymywał, że nie wiedział o dyrektywach podziemnego ZASP, zakazujących artystycznej współpracy z niemieckimi instytucjami. Szczepańska oskarżała innych, bardziej znanych aktorów, o współpracę z okupantem.Wszyscy oskarżeni potwierdzili, że nie stosowano wobec nich żadnego przymusu i decyzję o występie w „Heimkehrze” podjęli dobrowolnie.
Bogusława Samborskiego sąd skazał zaocznie na karę dożywotniego więzienia. Michał Pluciński skazany został na 5 lat, Stefan Golczewski i Juliusz Łuszczewski na 3. Wanda Szczepańska, która dodatkowo pomagała w produkcji filmu, organizując wyjazdy polskich aktorów i statystów do studia w Wiedniu, skazana została na 12 lat więzienia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Platforma Obywatelska wybiera przewodniczącego

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Dziś od godz. 10.00 około 9,4 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybiera w całej Polsce przewodniczącego partii. Kandydatów jest czterech: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosowanie jest przeprowadzane w 190 powiatowych komisjach wyborczych w godzinach 10-18.

Choć kandydatów jest czterech, na kartach jest 5 nazwisk - także Joanny Muchy, która zrezygnowała. W punktach wyborczych wywieszona jest informacja, że głos na Muchę będzie nieważny.

O godz. 10.30 w Warszawie swój głos oddali wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nie chcieli powiedzieć, na kogo głosowali.

Nieoficjalne wyniki wyborów mają być znane już w sobotę wieczorem, około godz. 21.00. Mają zostać podane m.in. na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej. Oficjalne rezultaty sobotniego głosowania zostaną ogłoszone prawdopodobnie we wtorek.

Jeśli w dzisiejszym głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzyma 50 procent głosów, 8 lutego będzie druga tura, z udziałem dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepsze wyniki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts