Będzie rozejm w Donbasie? Czy opłacani przez Rosję separatyści znowu go złamią...

  

W ogarniętym konfliktem Donbasie na wschodzie Ukrainy, 20 lutego wejdzie w życie nowe zawieszenie broni między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami – poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu z jego odpowiednikami z Ukrainy, Niemiec i Francji w trakcie 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina zgodziły się w sobotę użyć swoich wpływów w celu realizacji zawieszenia broni i rozpoczęcia wycofywania ciężkiej broni od poniedziałku we wschodniej Ukrainie.

"Zawieszenie broni rozpocznie się 20 lutego, również tego dnia rozpocznie się wycofywanie ciężkiego sprzętu wojskowego. Będziemy aktywnie wspierać tę decyzję i jestem przekonany, że tym razem nie dopuścimy do porażki" - powiedział Ławrow.

Porozumienie pokojowe zawarte w Mińsku, wynegocjowane przez Francję i Niemcy oraz podpisane przez Rosję i Ukrainę w lutym 2015 r., wzywa do zawieszenia broni, wycofania ciężkiej broni z frontu i reformy konstytucyjnej dającej wschodniej Ukrainie większą autonomię. Jednak od tego czasu strony konfliktu utknęły w martwym punkcie. Rozejm był okresowo łamany przez ostre ataki terrorystów. Od stycznia trwają zacięte walki w pobliżu ukraińskiego miasta Awdijiwka. Ataki przeprowadzone na pozycje ukraińskie były najcięższe, jakie przeprowadzono od od ostatniego lata.

CZYTAJ WIĘCEJ: Awdijiwce na Ukrainie grozi katastrofa

Wszystkie strony użyją swoich wpływów w celu realizacji umowy trójstronnej grupy kontaktowej z 15 lutego. Celem jest, aby zawieszenie broni, począwszy od 20 lutego, by zrealizować to co już dawno zostało uzgodnione, ale nigdy nie zostało zrealizowane. Chodzi o wycofanie ciężkiej broni z regionu, aby go zabezpieczyć i umożliwić obserwatorom OBWE kontrolę czy postanowienia są przestrzegane

- powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel

W czasie, gdy w Monachium rozpoczynało się spotkanie szefów MSZ „czwórki normandzkiej” (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Rosja oficjalnie uznała dzisiaj paszporty wydawane przez separatystów w Donbasie.

Mister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że nie jest do końca zadowolony z wyników sobotniego spotkania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja wspiera terrorystów

Ani Moskwa, ani Kijów nie zaproponowały żadnych alternatyw dla procesu Mińsku.

Spotkanie pokazało, że Rosjanie i Ukraińcy nie mieli innego wyjścia, tylko uszanować Mińsk. Oni nie mają alternatywy. Zgadzamy się szybko spotkać, być może w ciągu trzech tygodni, aby zobaczyć, czy postanowienia o zawieszeniu broni, wycofaniu ciężkiej broni i wymianie więźniów są realizowane . Musimy wykazać dużo cierpliwości, ponieważ widzimy brak woli po obu stronach

- powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Reuters
Tagi

Wczytuję komentarze...

Członkowie Wisła Sharks za kratkami

zdjęcie ilustracyjne / / cbsp.policja.pl

  

Tymczasowy areszt dla 13 osób, związanych ze środowiskiem pseudokibiców Wisła Sharks, orzekł krakowski sąd rejonowy. Chodzi o grupę osób zatrzymanych przez CBŚP, wśród których może znajdować się b. wiceprezes Wisły Kraków.

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało we wtorek 16 osób, związanych ze środowiskiem pseudokibiców Wisła Sharks - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Jak dowiedziała się PAP w biurze prasowym krakowskiego sądu okręgowego, sąd rejonowy orzekł w czwartek trzymiesięczny tymczasowy areszt dla 12 osób z tej grupy; wobec kolejnej osoby orzekł areszt na okres dwóch miesięcy.

PK informowała, że w toku postępowania prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie "ustalił, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej dopuścili się licznych przestępstw narkotykowych".

Z nieoficjalnych informacji mediów wynika, że wśród zatrzymanych znalazł się m.in. b. wiceprezes klubu Wisła Kraków, Damian D., który odpowiadać ma za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

We wtorkowej akcji, zorganizowanej przez policjantów z CBŚP i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, uczestniczyło ponad 170 funkcjonariuszy; działania wsparli policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, a także antyterroryści z komend wojewódzkich z Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Lublina, Białegostoku, Radomia, Olsztyna i Bydgoszczy.

W trakcie przeszukań kilkudziesięciu obiektów policjanci zabezpieczyli m.in. niebezpieczne narzędzia, takie jak maczety, gazy pieprzowe, noże czy pałkę teleskopową.

Jak donoszą media, zatrzymanie było możliwe dzięki temu, że na współpracę z policją zdecydował się uważany za lidera gangu pseudokibiców Wisły Kraków Paweł M. ps. "Misiek", zatrzymany pod koniec września we Włoszech.

M. usłyszał już m.in. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz przestępstw narkotykowych, a także dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia w postaci pałki i maczet, oraz dwóch pobić z ciężkim uszkodzeniem ciała. "Misiek" nie przyznał się do winy; grozi mu do 15 lat więzienia. Obecnie przebywa w areszcie, który przedłużony został mu do połowy lipca. Media podają, że dzięki podjęciu współpracy z policją będzie mógł być może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

Specjalną grupę do rozwiązania sprawy pseudokibiców powołał komendant główny policji. "W skład specgrupy wchodzą policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. To ci policjanci wspólnie z prokuratorami, specjalizującymi się w przestępczości zorganizowanej, zbierali wszelkie informacje, dokładnie je analizując" - podała PK.

Przypomniano również, że z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, iż członkowie grupy przestępczej mogli działać od 2007 do 2018 r., "dzieląc się przy tym korzyściami uzyskanymi z przestępstw według hierarchii ustalonej w gangu".

"W tym czasie prawdopodobnie wytwarzali amfetaminę, a następnie rozprowadzali ją, a także kokainę czy marihuanę na terenie niemal całego kraju. Pomimo hermetyczności grupy policjanci ustalili, że zatrzymani mogli wprowadzić na rynek ogromne ilości różnych narkotyków"

- dodano.

W efekcie działań nadzorowanych w maju 2018 r. przez policjantów z CBŚP Zarządu w Krakowie, zatrzymano 11 osób (dziesięć podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz jedną poszukiwaną do innej sprawy), a na terenie województwa małopolskiego przeszukano łącznie 13 miejsc, w tym także pomieszczenia jednego z klubów sportowych.

W środowym tekście opublikowanym przez portal Onet.pl, przypomniano dotychczasowe przestępstwa, których od początku lat 2000 mieli dopuścić się krakowscy pseudokibice. Jak ustalili dziennikarze, w wyniku tych porachunków życie straciło 15 osób, wśród których znaleźli się zarówno kibice Wisły, jak i Cracovii, a także zupełnie przypadkowe ofiary. Osoby te zginęły głównie od ciosów nożem lub siekierą, albo zostały zakatowane na śmierć.

Jedną z głośnych spraw było śmiertelne pobicie związanego środowiskiem kibiców Cracovii Tomasza C., ps. Człowiek. 30-latka zaatakowano w 2011 r. na jednym z krakowskich osiedli, gdzie czekało na niego kilkanaście osób, które przyjechały samochodami. Gdy ofiara nadjechała autem, napastnicy ruszyli za nią w pościg. Podczas ucieczki, Tomasz C. stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w budynek; zaczął uciekać pieszo, usiłował schronić się w kabinie śmieciarki. Tam dopadli go napastnicy i zadali ciosy nożem, maczetą, widłami i pałkami. W wyniku odniesionych ran mężczyzna zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Wyroki w tej sprawie usłyszało kilkanaście osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl