Będzie rozejm w Donbasie? Czy opłacani przez Rosję separatyści znowu go złamią...

  

W ogarniętym konfliktem Donbasie na wschodzie Ukrainy, 20 lutego wejdzie w życie nowe zawieszenie broni między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami – poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu z jego odpowiednikami z Ukrainy, Niemiec i Francji w trakcie 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina zgodziły się w sobotę użyć swoich wpływów w celu realizacji zawieszenia broni i rozpoczęcia wycofywania ciężkiej broni od poniedziałku we wschodniej Ukrainie.

"Zawieszenie broni rozpocznie się 20 lutego, również tego dnia rozpocznie się wycofywanie ciężkiego sprzętu wojskowego. Będziemy aktywnie wspierać tę decyzję i jestem przekonany, że tym razem nie dopuścimy do porażki" - powiedział Ławrow.

Porozumienie pokojowe zawarte w Mińsku, wynegocjowane przez Francję i Niemcy oraz podpisane przez Rosję i Ukrainę w lutym 2015 r., wzywa do zawieszenia broni, wycofania ciężkiej broni z frontu i reformy konstytucyjnej dającej wschodniej Ukrainie większą autonomię. Jednak od tego czasu strony konfliktu utknęły w martwym punkcie. Rozejm był okresowo łamany przez ostre ataki terrorystów. Od stycznia trwają zacięte walki w pobliżu ukraińskiego miasta Awdijiwka. Ataki przeprowadzone na pozycje ukraińskie były najcięższe, jakie przeprowadzono od od ostatniego lata.

CZYTAJ WIĘCEJ: Awdijiwce na Ukrainie grozi katastrofa

Wszystkie strony użyją swoich wpływów w celu realizacji umowy trójstronnej grupy kontaktowej z 15 lutego. Celem jest, aby zawieszenie broni, począwszy od 20 lutego, by zrealizować to co już dawno zostało uzgodnione, ale nigdy nie zostało zrealizowane. Chodzi o wycofanie ciężkiej broni z regionu, aby go zabezpieczyć i umożliwić obserwatorom OBWE kontrolę czy postanowienia są przestrzegane

- powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel

W czasie, gdy w Monachium rozpoczynało się spotkanie szefów MSZ „czwórki normandzkiej” (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Rosja oficjalnie uznała dzisiaj paszporty wydawane przez separatystów w Donbasie.

Mister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że nie jest do końca zadowolony z wyników sobotniego spotkania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja wspiera terrorystów

Ani Moskwa, ani Kijów nie zaproponowały żadnych alternatyw dla procesu Mińsku.

Spotkanie pokazało, że Rosjanie i Ukraińcy nie mieli innego wyjścia, tylko uszanować Mińsk. Oni nie mają alternatywy. Zgadzamy się szybko spotkać, być może w ciągu trzech tygodni, aby zobaczyć, czy postanowienia o zawieszeniu broni, wycofaniu ciężkiej broni i wymianie więźniów są realizowane . Musimy wykazać dużo cierpliwości, ponieważ widzimy brak woli po obu stronach

- powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Reuters
Tagi

Wczytuję komentarze...

Twórca polskiej alternatywy: Owsiak wykonywał zadania. I nadal to robi manipulując młodzieżą (FILM)

/ Fot. screen YouTube; fot. Stanisław Markowski

  

Radosław Huget w latach 80. wymyślił Ruch Wolność i Pokój, którego aktywiści odmawiali złożenia przysięgi wojskowej na wierność ZSRR. Odpowiedzią komunistycznego reżimu było stworzenie „alternatywy” posłusznej reżimowi, której twórcą był Jerzy Owsiak. - Jego ojciec był prominentnym milicjantem, pułkownikiem, szefem wydziału śledczego Komendy Głównej i I sekretarzem POP PZPR w Komendzie Głównej. Owsiak był człowiekiem, który wykonywał zadania, funkcjonował w oficjalnych mediach i odstawiał młodzieniaszka – mówi dziś Huget, który w latach 90. z powodu biedy wyemigrował z Polski. Zobacz mocną wypowiedź legendy polskiej alternatywy (FILM)

Radosław Huget to legenda krakowskiej opozycji, wielokrotnie zamykana w latach 80. za antykomunistyczne manifestacje. W czasie, gdy on i inni członkowie WiP byli zwalczani, reżimowe media próbowały kreować własną „alternatywę”.

- Używali do tego Rozgłośni Harcerskiej, Owsiak funkcjonował jakoś w tych „przekaziorach”. A potem Owsiak przychodził do nas. Gdy robiliśmy już po „okrągłym stole” pikiety pod Sejmem, przychodził i starał się przeciągnąć ludzi na te swoje imprezy, o który było wiadomo, że są sterowane. Był człowiekiem, który wykonywał zadanie i to jest oczywiste

– mówi Huget.

Te same komunistyczne media, w których działał Owsiak, zwalczały WiP.

- Pamiętam spotkanie z Moniką Olejnik, kiedy blokowaliśmy ambasadę Czechosłowacji w obronie czeskich więźniów politycznych. Została tam wysłana i zadała bardzo dobre pytanie merytoryczne: „Słuchajcie, a czy wy nie pracujecie nigdzie? Kto was utrzymuje?”. Tacy byli dyżurni „trujkowcy” przez „u” zwykłe

– opowiada Huget.

Zdaniem Hugeta, podobną rolę Owsiak odgrywa dziś w czasie WOŚP i letnich festiwali.

- Owsiak kanalizował zbuntowaną młodzież i robi to nadal. Ale nie tylko. Zaprasza ludzi reżimu, takich jak Komorowski i pokazuje: patrzcie, jaki fajny jest. Niby prezydent, a popatrz jaki fajny, bezpośredni, kumpel, wujek Bronek. Możecie wujka poklepać

– żartuje.

Obejrzyjcie mocną rozmowę z legendą polskiej alternatywy poniżej:
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl