Pracodawcy.pl: diagnozy przyjęte przez rząd trafne, ale…

Przyjęcie przez rząd Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stanowi zwieńczenie rocznych prac, uzgodnień i konsultacji tego ważnego dokumentu.

Startup Stock Photos
Przyjęcie przez rząd Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stanowi zwieńczenie rocznych prac, uzgodnień i konsultacji tego ważnego dokumentu. Postawione w nim diagnozy dotyczące wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań rozwojowych, przed którymi stoi polska gospodarka i polskie społeczeństwo, organizacja Pracodawcy.pl uznają za trafne. Ich zdaniem strategia odpowiada na nie jednak tylko w części.

W największym stopniu SOR odpowiada na potrzeby odświeżenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej, w tym odnowę relacji biznesu z administracją. Do tego sprowadza się pakiet ustaw znanych pod nazwą „Konstytucja dla biznesu”. Ustawy te przekazano właśnie do konsultacji społecznych i trzeba przyznać, że zawierają one wiele obiecujących propozycji – w szczególności katalog zasad postępowania urzędników oraz przedsiębiorców – podkreśla organizacja.

Oczywiście „Konstytucja dla biznesu” stanowi tylko jeden z elementów całego otoczenia prawno-regulacyjnego biznesu – i jest to element o znaczeniu fundamentalnym. Liczymy, że w ślad za „Konstytucją dla biznesu” także i inne ustawy proponowane przez rząd będą nastawione na ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, co przyczyni się do zwiększenia ilości miejsc pracy oraz wyrównywania różnic pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Zwiększenie spójności społecznej nie będzie możliwe bez dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości – dodaje organizacja.

Jej zdaniem bardzo ważne jest podkreślenie w SOR roli przemysłu, jego rozwoju oraz oparcie tego rozwoju na innowacyjności. Kluczowe zatem będzie stworzenie sprzyjającego innowacjom i innowatorom – w tym start-upom – otoczenia prawno-regulacyjnego. Liczymy, że przygotowywana przez rząd „duża ustawa o innowacyjności” będzie stanowiła przełom w tej dziedzinie, a w połączeniu z programem Start in Poland pozwoli znacząco zwiększyć liczbę – a także podnieść jakość – polskich start-upów – uważają Pracodawcy.pl.

Ponadto stworzenie cyfrowej podbudowy administracji i usprawnienie jej funkcjonowania – a są to podstawowe zyski z rozwoju e-administracji – stanowiłoby dodatkowy bodziec dla rozwoju społeczno-gospodarczego.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#pracodawcy

MP
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo