Amerykańska brygada pancerna przybyła do Bułgarii

120 żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych z 3.

Lance Cpl. Jeremy Harris, U.S. Marine Corps; defense.gov; en.wikipedia.org/wiki/Public_domain
120 żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT), która wzmacnia bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, przybyło do bazy wojskowej Nowo Selo we wschodniej Bułgarii – poinformował w środę bułgarski resort obrony. 

Do końca tygodnia spodziewany jest sprzęt bojowy, który ma być wykorzystywany podczas ćwiczeń na terytorium bułgarskim, m.in. 15 bojowych wozów piechoty Bradley.

Rozmieszczenie żołnierzy odbyło się w ramach amerykańskiej inicjatywy na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa europejskich sojuszników w NATO (Europejska Inicjatywa Wsparcia, ERI). Obecność wojsk USA w regionie na zasadzie rotacji jest wyrazem poparcia dla sojuszników natowskich. Z inicjatywą wzmocnienia obecności wojskowej w Europie Stany Zjednoczone wystąpiły w 2014 roku w związku z rosyjską agresją na Ukrainie. 

W bieżącym roku na wynajętym przez USA w 2006 r. poligonie Nowo Selo zostanie przeprowadzona większa w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba wspólnych bułgarsko-amerykańskich ćwiczeń. Uczestniczące w nich amerykańskie oddziały będą podlegać rotacji. Jak napisano w komunikacie bułgarskiego ministerstwa obrony, celem ćwiczeń jest udoskonalenie operacyjnej kompatybilności wojsk w ramach NATO.

 

Źródło: Centrum Prasowe PAP

#NATO #Bułgaria #armia #USA #obronność

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo