Powieściowe proroctwo dla Francji?

  

Powieść Laurenta Obertone’a „Guerilla”, nad Sekwaną bestseller końca 2016 r., opowiada o wybuchu wojny domowej we Francji. Zaczyna się od śmierci sześciu młodych ludzi na przedmieściach Paryża.

Giną od kul policjanta, który wcześniej był świadkiem, jak ci zlinczowali jego kolegów. Fala gniewu szybko obejmuje tzw. trudne dzielnice, a stróże prawa są bezsilni, bo z góry nie nadchodzą rozkazy. Mainstreamowe media, celebryci i politycznie poprawni politycy krytykują policję za brutalność, a prezydent Republiki próbuje zbić kapitał popularności, odwiedzając miejsce śmierci sześciu bandytów. Choć „Guerilla” to fikcja, dziś francuska rzeczywistość do złudzenia przypomina tę z powieści. Analogie doprawdy niepokoją. Łącznie z postępowaniem prezydenta Hollande’a, który na jesieni nie znalazł czasu dla policjantów leżących w szpitalu z ciężkimi poparzeniami po tym, jak grupa „młodych z przedmieść” próbowała spalić ich żywcem w radiowozie. A dziś, choć sprawy jeszcze nie wyjaśniono, odwiedza w szpitalu rzekomą ofiarę działań policji. Jeśli chciał tym gestem szybko uspokoić sytuację przed wyborami, to nic dobrego z tego nie wyniknie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts