Premier Beata Szydło jest w bardzo dobrej formie; dalej wykonuje swoje obowiązki - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że państwo doskonale funkcjonuje, a skutki wypadku z udziałem premier nie były aż tak poważne, żeby zachwiały funkcjonowaniem kraju. Tymczasem  rzeczniczka PiS Beata Mazurek określiła zarzuty opozycji wobec szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka jako absurdalne. - Błaszczak to bardzo dobry minister - stwierdziła. 

- Pani premier Szydło jest w bardzo dobrej formie - powiedział Piotr Gliński pytany dziś na konferencji prasowej o najnowsze informacje na temat stanu zdrowia szefowej rządu. Premier przebywa w szpitalu w związku z wypadkiem samochodowym, do którego doszło w piątek w Oświęcimiu; na wtorkowym posiedzeniu rządu zastępował ją wicepremier Gliński.

To nie była sprawa szczególnie ekstraordynaryjna, bo nie pierwszy raz w zastępstwie pani premier prowadził Radę Ministrów ktoś inny. To jest normalna procedura

- zapewnił wicepremier.

Pytany, czy sprawa wypadku z udziałem premier była omawiana na posiedzeniu rządu, Gliński powiedział:

Na Radzie Ministrów nie odnosiliśmy się dzisiaj do tego wydarzenia, są (od tego - red.) odpowiednie służby, instytucje. Państwo doskonale funkcjonuje, mówię o instytucji polskiego państwa, nie ma powodu, żeby robić nadmiernych sensacji z wydarzenia, które oczywiście było smutne, ale na szczęście jego skutki nie były aż tak poważne, żeby w jakikolwiek sposób zachwiały funkcjonowaniem polskiego państwa.


Jak ocenił, trzeba podchodzić do tego wydarzenia ze spokojem. 

Piotr Gliński pytany, czy za tydzień Beata Szydło będzie uczestniczyła w posiedzeniu Rady Ministrów odpowiedział:

Nie mogę tego gwarantować, ale myślę, że tak. O tym będą decydowali lekarze. Pani premier przechodzi rehabilitację po wypadku komunikacyjnym. Ktokolwiek ma z państwa takie doświadczenie to wie, że to (pobyt w szpitalu) kilka dni musi potrwać, żeby człowiek wrócił do normalnego funkcjonowania w sensie fizycznym.

Dodał, że „pani premier może podejmować decyzje, kierować, komunikować się z nami, my wszyscy się komunikujemy z panią premier, więc spełnia swoje obowiązki. Podejdźmy do tego spokojnie, myślę, że to jest kwestia kilku dni”. 

Dziennikarze chcieli też się dowiedzieć o kontaktach premier z ministrami i czy podpisuje ona w czasie pobytu w szpitalu dokumenty.

Wczoraj pani minister Beata Kempa pokazywała wielką teczką, z którą jeździła do szpitala do pani premier. Podpisywane są dokumenty, proszę się nie obawiać. A jednocześnie współpracownicy dbają, o to, żeby pani premier miała czas na rekonwalescencję

- zaznaczył Piotr Gliński.

Dopytywany, czy zgadza się z opiniami, że politycy zbyt szybko ferują wyroki dotyczące wypadku, Gliński powiedział:

To prawda, jest wielu polityków, którzy zbyt szybko ferują wyroki w tej sprawie, mówię o wyrokach dotyczących oceny całego zdarzenia, wypadku i tak dalej.


Tymczasem rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się do zarzutów opozycji wobec ministra Mariusza Błaszczaka. 

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka poinformował dziś, że wniosek o odwołanie szefa MSWiA jest już gotowy; zaapelował do klubów opozycyjnych o podpisy pod tym wnioskiem. Również posłowie PO Jan Grabiec i Andrzej Halicki przekonywali, że Mariusz Błaszczak powinien odejść z rządu, ponieważ jest odpowiedzialny m.in. za „chaos w służbach i brak profesjonalizmu”.

To nie są argumenty, to są tak absurdalne zarzuty ze strony opozycji, że trudno to komentować. Na pewno nie będziemy odwoływać ministra Błaszczaka, to bardzo dobry minister, bardzo dobry człowiek

- powiedziała Beata Mazurek.

Jak oceniła, „histeryczna opozycja nie ma nic do powiedzenia, poza tym, że nieustannie krzyczy”.

Przypomniała też, że za czasów ośmioletnich rządów PO-PSL wielokrotnie dochodziło do kolizji drogowych z udziałem oficerów BOR.

Wówczas oni nawet nie zająknęli się na temat ujawnienia tych informacji, teraz są śmieszni w tym, czym absorbują opinię publiczną

- oceniła.

Zgodnie z konstytucją wniosek o odwołanie ministra może zostać złożony przez co najmniej 69 posłów. Klub Nowoczesnej liczy 31 posłów. Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.

Przypomnijmy, w piątek ok. godz. 18.30 w Oświęcimiu doszło do wypadku, w którym poszkodowana została premier Beata Szydło. Rządowa kolumna trzech samochodów – pojazd premier jechał w środku - wyprzedzała fiata seicento. 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie miał zacząć skręcać w lewo i zderzyć się z autem, w którym była szefowa rządu. Oprócz niej poszkodowani zostali dwaj funkcjonariusze BOR z tego samochodu, w tym kierowca.