Szwedzi walczą o indyjskie miliardy

  

W ubiegłym tygodniu szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB wyszedł z propozycją wybudowania fabryki myśliwców w Indiach. Miałoby to pomóc w zdobyciu rekordowego kontraktu przez Szwedów na dostawę myśliwców dla Indyjskich Sił Powietrznych (IAF) – informuje amerykańska agencja prasowa Reuters.

Propozycja wystosowana przez Szwedów pojawiła się dzień po ogłoszeniu planów przez Lockheed Martin. Amerykańska firma z branży zbrojeniowej wyszła z propozycją wyprodukowania linii produkcyjnej myśliwców F-16 w Indiach, co miało zostać zaakceptowane przez administrację Donalda Trumpa. SAAB rywalizuje z amerykańskim przedsiębiorstwem Lockheed Martin o dostawę 250 jednosilnikowych myśliwców dla Indyjskich Sił Powietrznych. Szwedzi zaproponowali aby w fabrykach, które miałyby powstać w Indiach tworzony był myśliwiec Grippen E. Samolot ten posiada radar typu AESA z elektronicznym skanowaniem fazowym, pasywny system poszukiwania i śledzenia w podczerwieni IRST. Szwedzka maszyna wyposażona, jest ponadto w technologię umożliwiającą prowadzenie walki radioelektronicznej. Znajdziemy również system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką radarową RWR (radar warning receiver) a także technologię wykrywającą i śledzącą cele oraz ostrzegającą przed wszelkim zagrożeniem (Missile Approach Warning System). Sam Gripen E może przenosić na swoich węzłach znacznie więcej amunicji od swoich poprzedników oraz jest wyposażony w mocniejszy silnik. Co więcej, Gripen E to samolot o otwartej architekturze, dzięki czemu implementacja nowych rozwiązań będzie bardzo łatwa. Propozycja SAAB-a wpisuje się w lansowany przez premiera Narendra Mogiego plan zakładający zmniejszenie zależności od importowanego drogiego sprzętu wojskowego oraz wspierania rodzimej produkcji poprzez program "Make in India". Warto przypomnieć, iż Indie w 2016 roku stały się największym importerem sprzętu wojskowego na świecie. Rząd Narendry Modiego aby odwrócić ten trend zdecydował się, na zwiększenie limitu zagranicznych inwestycji w sektor obronny oraz zachęca do zacieśniania współpracy z zagranicznymi i krajowymi firmami.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Elektryczny motocykl Polaków nagrodzony w Barcelonie

/ facebook.com/LEMWroclaw

  

Skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej motocykl elektryczny LEM został sklasyfikowany na drugim miejscu w zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie. To kolejny sukces wrocławskich studentów w tych zawodach, wcześniej triumfowali tam w 2014 i 2017 r.

W tym roku studenci Politechniki Wrocławskiej wystawili w zawodach motocykl elektryczny LEM Thunder v2, który walczył w kategorii maszyn o mocy do 30 kW.

W tegorocznej edycji SmartMoto Challenge startowały jednoślady przystosowane do jazdy w warunkach terenowych, a do rywalizacji stanęły ekipy m.in. z Polski, Hiszpanii i Rosji – poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Każda z maszyn w trakcie zawodów przeszła badania techniczne. Po prezentacji technicznej, motocykle brały udział w konkurencjach dynamicznych – w tym w wyścigach na torze enduro, rywalizacji na najlepsze przyśpieszenie oraz wyścigu endurance.

LEM Thunder okazał się najlepszy w wyścigu endurance, który polegał na przejechaniu w jak najkrótszym czasie 20 okrążeń. „Był to niezwykle trudny sprawdzian wytrzymałości mechanicznej naszej konstrukcji, a także możliwości napędu elektrycznego: baterii, sterowników oraz silnika” – powiedziała Marta Zarzeczna z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych.

W ostatecznej klasyfikacji zawodów motocykl skonstruowany przez wrocławskich studentów uplasował się na drugim miejscu. To kolejny sukces wrocławian w zawodach organizowanych w Barcelonie; wcześniej triumfowali tam w 2014 i 2017 r. Czterokrotnie zdobywali też trzecie miejsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl