Po tygodniu działań na Morzu Tyrreńskim okręt flagowy natowskiej grupy SNMCMG-2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wszedł do włoskiego portu Civitavecchia. Dla marynarzy była to okazja, aby oddać hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie pod Monte Cassino. Na pokładzie okrętu gościła również włoska Polonia – podaje Dowództwo Operacyjne RSZ.

W sobotę ponad 50 marynarzy z „Czernickiego” udało się do oddalonego od portu o 200 kilometrów Monte Cassino, by oddać hołd poległym polskim żołnierzom. Na cmentarzu marynarze wraz ze swoim dowódcą kmdr por. Aleksandrem Urbanowiczem oraz attaché obrony przy Ambasadzie RP w Rzymie płk. Januszem Urbanem złożyli wieniec, a ksiądz kapelan odmówił modlitwę za poległych. Delegacja złożyła kwiaty także pod pomnikiem poległych żołnierzy 6. Pułku Pancernego "Dzieci Lwowskich" w Piedimonte San Germano – czytamy. 

Następnego dnia, w niedzielę na okręcie gościła włoska Polonia z Rzymu. Ponad 600 osób weszło na pokład okrętu, aby posłuchać i zobaczyć na własne oczy jak wygląda okręt Marynarki Wojennej RP i służba na nim. Na gości czekała także wojskowa grochówka. Wśród zwiedzających były dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami z dwóch rzymskich polskich szkół oraz przedszkola. Byli wśród nich także członkowie drużyny „Młodych Ułanów Podolskich”: organizacji, która na obcej ziemi wśród najmłodszych buduje poczucie tożsamości narodowej, ducha patriotyzmu oraz pielęgnuje dzieje tradycji orężnej żołnierza polskiego – podaje Dowództwo Operacyjne RSZ.