13 lutego br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca pobytu wojsk amerykańskich w Polsce oraz przygotowań do ćwiczenia Anakonda-18. W konferencji uczestniczył Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

Jak informuje oficjalny portal DO RSZ, konferencja przygotowana przez Zarząd Szkolenia J-7 Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych składała się z dwóch paneli. Pierwszy dotyczył koordynacji stacjonowania sił USA na terytorium RP ze szczególnym uwzględnieniem rozmieszczenia wojsk, aspektów prawnych i logistycznych. Omówiono pierwsze wnioski z przybycia i stacjonowania w Polsce żołnierzy amerykańskich w ramach operacji "Atlantic Resolve". Celem drugiego panelu było zidentyfikowanie obszarów tematycznych w ramach przygotowań do ćwiczenia Anakonda-18. Dyskutowano na temat transportu i ruchu wojsk, ram prawnych oraz komunikacji strategicznej.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego RSZ, Dowództwa Generalnego RSZ, Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Policji, Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych oraz żołnierze amerykańscy, stacjonujący w Polsce – czytamy na oficjalnym portalu DO RSZ.