Osiem lat przestępczego eldorado. Jak gangsterzy po wyjściu z więzień pomnażali swoje majątki

Piotr Nisztor

Dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”. W Telewizji Republika jest gospodarzem programu „Rozmowa ściśle jawna”.

Kontakt z autorem

  

Dla grup przestępczych, dla różnego rodzaju ludzi, którzy wyprowadzali na olbrzymią skalę pieniądze skarbu państwa, ostatnie osiem lat to było olbrzymie eldorado. Ostatnio wiele emocji budzi zatrzymanie czołówki gangu pruszkowskiego, najgroźniejszych przestępców, którzy przez wiele lat trzęśli Polską, a także kulisy tej sprawy. Co faktycznie gangsterzy zaczęli robić po wyjściu z więzień i w czym prokuratura dopatrzyła się tego, że jednak nie zostali zresocjalizowani skutecznie? Z Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem krajowym, rozmawia Piotr Nisztor.

Jeśli chodzi o sprawy gospodarcze – czy mafia paliwowa była tą działalnością, na której ci dawni gangsterzy z Pruszkowa dorobili się ogromnych pieniędzy?
Ja bym powiedział, że to były raczej wyłudzenia VAT‑u, a towar nie był aż tak ważny. Jeżeli państwo zwrócą uwagę na to, jak w tej chwili funkcjonuje mafia związana z wyłudzaniem VAT‑u i przestępstwami karuzelowymi, to paliwa nie są głównym przedmiotem tych fikcyjnych transakcji. Był czas, kiedy to była elektronika, były domy czy różnego rodzaju materiały, takie jak stal itd. Nie ma znaczenia, jaki to jest towar, byle łańcuszek fikcyjnych działań był realizowany, byleby pieniądze były zwracane i wyłudzane.

Ktoś jednak przez jakiś czas ten biznes tolerował. Przecież nie jest tak, że oni od wczoraj czy od roku zaczęli robić interesy. Jak to wyglądało wcześniej? Oni wyszli kilka lat temu z więzień i zaczęli robić biznes.
Jeszcze jako szef ABW w latach 2006–2007 razem z ówczesną minister finansów panią Zytą Gilowską oraz oczywiście ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą powołaliśmy specjalny zespół międzyresortowy do tego, aby wyeliminować przestępczość związaną z wyłudzaniem VAT‑u czy podatku akcyzowego. Były przygotowane konkretne rozwiązania. Niestety w 2007 r. doszło do upadku rządu i wszystkie postulaty zostały odłożone w kąt.

Jak się okazuje, grupy przestępcze przez kolejne siedem lat odzyskały swoje wpływy.
Gwałtownie je nawet zwiększyły, znalazły kolejne nisze, kolejne luki w ustawach dotyczących opodatkowania, zarówno jeśli chodzi o VAT, jak i podatek akcyzowy. Zaczęły na szeroką skalę to wykorzystywać. W tym czasie doszło do różnego rodzaju powiązań między polskimi grupami przestępczymi a innymi grupami przestępczymi na terenie Unii Europejskiej. Te kontakty się zacieśniły, a przestępczość stała się dużo bardziej transgraniczna niż w latach poprzednich. Niestety państwo polskie nie reagowało na bieżąco na zagrożenia i dlatego dochodziło do takich sytuacji. W tej chwili już od roku pracujemy nad zmianami przepisów prawa. Polski Sejm i Senat uchwaliły zmiany np. w kodeksie karnym, wprowadzając nowy typ przestępstw, czyli fałszowanie i poświadczenie nieprawdy w fakturach VAT‑u. Wystawienie faktur na ponad 10 mln zł będzie skutkowało karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.

Dotychczas ci przestępcy wychodzili na wolność już po roku, dwóch...
Przede wszystkim karane będzie „przedpole” przestępczości związanej z wyłudzeniem VAT‑u czy akcyzy. W tej chwili problemem organów wymiaru sprawiedliwości, później sądów, jest ustalenie zobowiązania podatkowego. Natomiast tu będziemy mieli do czynienia z przestępstwem formalnym, podrobienia, przerobienia lub poświadczenia nieprawdy w dokumencie w postaci faktury. Nie będzie trzeba ustalać zobowiązania podatkowego. Oczywiście, żeby rozwiać obawy przedsiębiorców: nie jest prawdą, że ta odpowiedzialność karna będzie groziła za nierzetelne faktury. To jest nieprawda. Żeby dopuścić się tego przestępstwa, trzeba działać umyślnie, z zamiarem wręcz kierunkowym. Nie będzie to związane z błędami przy wystawianiu faktur przez przedsiębiorców.

Ile postępowań w sprawach związanych z reprywatyzacją prowadzi obecnie prokuratura?
Nie chciałbym mówić o liczbach, bo liczby tu nie mają znaczenia, nie jestem zwolennikiem statystyki. Ważne jest, żeby prowadzone były śledztwa w każdym wypadku, w którym stwierdzono zaniedbanie, uchybienie skutkujące tym, że pewnych spraw nie wyjaśniano. Proszę pamiętać, że reprywatyzacja warszawska to w tej chwili 124 postępowania, 170 kamienic. Codziennie albo co drugi dzień wpływają kolejne zawiadomienia o przestępstwie, które musimy weryfikować. Obywatele składają coraz więcej zawiadomień związanych z innymi wielkimi inwestycjami w Polsce, przy których też dochodziło do prób, a nawet do przejmowania różnego rodzaju nieruchomości. Proszę pamiętać o sprawie spółki Giesche, którą w 2006 r. jako szef ABW nakazałem wyjaśnić i dzięki temu dziś możemy powiedzieć, że połowa Katowic nie została przejęta przez osoby działające przestępczo.

Czy nie obawia się Pan, że taka gigantyczna liczba postępowań, gigantyczna ilość materiału dowodowego może być problemem nawet dla dużej grupy prokuratorów, którzy bądź co bądź będą musieli się poświęcić i poświęcają się tylko i wyłącznie tej aferze?
Oczywiście, że się obawiam. Proszę pamiętać, że stworzyliśmy w prokuraturze nowy pion do zwalczania przestępczości gospodarczej, ale liczba prokuratorów jest ograniczona. Śledztw dotyczących przestępczości gospodarczej jest ogromna liczba. Ostatnie osiem lat to eldorado dla grup przestępczych, dla ludzi, którzy wyprowadzali na olbrzymią skalę pieniądze skarbu państwa. Mogę państwu powiedzieć, że podejrzany w pewnej sprawie chwalił się, że wyprowadził ze skarbu państwa „dużą bańkę”, czyli mowa tutaj o jednym miliardzie złotych.

W jaki sposób?
Różnego rodzaju. Podaję to jako pewną ciekawostkę. Zadaniem śledztwa jest właśnie wyjaśnienie, w jaki sposób to się stało. To jest przykład tego, jak wielkie kwoty wchodzą w grę. Przy sprawie SKOK‑u Wołomin to jest prawie 2 mld zł, przy sprawie SK Banku to również 2 mld zł. Mówimy o dwóch sprawach dotyczących dwóch instytucji finansowych, łącznie 4 mld zł. W sprawie SKOK‑u Wołomin ponad 600 osób jest podejrzanych. Prokuraturze udało się prawnie zabezpieczyć ponad 217 mln zł w postaci gotówki, nieruchomości. Działamy zatem na szeroką skalę, ale oczywiście działania państwa w tym zakresie muszą potrwać kilka lat.
 
Program „Rozmowa ściśle jawna” z Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem krajowym, był emitowany na antenie TV Republika 8 lutego 2017 r.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Arogancka odpowiedź Rosji na orzeczenie trybunału. Zamierzają zignorować ultimatum

/ Ministry of Defense of Ukraine; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza wydał dziś niekorzystne dla Rosji orzeczenie. Na odpowiedź tego kraju nie trzeba było długo czekać. "Procedury rozstrzygania sporów przewidziane w konwencji ONZ o prawie morza nie mają zastosowania do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej" - oceniło rosyjskie MSZ.

W wydanym dziś orzeczeniu ITLOS zobowiązał Rosję do natychmiastowego uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy przetrzymywanych od pół roku w niewoli. Rosja zbojkotowała postępowanie przed Trybunałem z siedzibą w Hamburgu.

[polecam:https://niezalezna.pl/273030-ultimatum-dla-rosji-niezwlocznie-uwolnic-ukrainskich-marynarzy-ma-tez-oddac-zajete-okrety]

Pod koniec listopada 2018 roku na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Do ataku doszło, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowanych.

W komunikacie zamieszczonym na stronie rosyjskiego MSZ napisano m.in.:

Jak już wielokrotnie wskazywała strona rosyjska, oświadczenia złożone zarówno przez Rosję, jak i przez Ukrainę przy podpisywaniu i ratyfikacji konwencji ONZ o prawie morza w 1982 r. wykluczają możliwość zastosowania przewidzianych w tej konwencji procedur rozstrzygania sporów w odniesieniu do incydentu z 25 listopada w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Rosyjskie MSW zapowiada, że w toku przyszłego postępowania arbitrażowego strona rosyjska zamierza konsekwentnie bronić swego stanowiska, w tym wskazywać, że arbitraż nie ma jurysdykcji do rozpatrywania tej sytuacji.

Według rosyjskiego resortu można było nie dopuścić do powstania tej sytuacji pod warunkiem przestrzegania wymogów rosyjskiego prawa, dotyczących żeglugi w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Wezwano stronę ukraińską, by odtąd prawa tego przestrzegała.

Ukraina uznała incydent w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej za akt agresji. Władze Rosji zarzucają marynarzom ukraińskim nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw i oba państwa mają na nich swobodę żeglugi.

Sędzia i zarazem prezes ITLOS Jin-Hyun Paik w ogłoszonej decyzji oprócz uwolnienia marynarzy nakazał Rosji zwrot zatrzymanych okrętów. Ponadto obie strony mają zrezygnować z działań, które mogłyby jeszcze bardziej zaostrzyć i tak napiętą sytuację w rejonie Morza Czarnego i Azowskiego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl