Metodyka szkolenia artylerzystów

  

W dniach 7 – 8 lutego br. dowódcy dywizjonów i batalionu 23. Pułku Artylerii doskonalili umiejętności organizacyjno-metodyczne w zakresie przygotowania i przeprowadzenia zajęć taktyczno – specjalnych oraz treningu kierowania ogniem z baterią – podaje oficjalny portal 23. pa.

Celem ćwiczenia, przeprowadzonego na bazie zajęcia taktyczno-specjalnego było zaprezentowanie wzorowego sposobu przygotowania i przeprowadzenia manewrów z wojskami oraz ich ujednolicenie w pododdziałach pułku – czytamy.

Uczestnicy ćwiczenia instruktażowo – metodycznego rozpatrywali problematykę procesu przygotowania zajęcia taktyczno-specjalnego, organizacji i zadań Grupy Rekonesansowo – Przygotowawczej baterii podczas rozpoznawania drogi marszu i rejonu wyjściowego, a także realizacji przedsięwzięć przygotowania strzelania i kierowania ogniem. Omówiono dokumenty normatywne w tym zakresie oraz obowiązujące procedury. Szczególną uwagę poświęcono na sposób organizacji zabezpieczenia bojowego, logistycznego i medycznego w rejonie wyjściowym baterii oraz działaniu funkcyjnych w tym zakresie – informuje 23. Pułk Artylerii.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DG RSZ,23 pa
Tagi

Wczytuję komentarze...

Czy Frasyniuk naruszył nietykalność policjantów? Proces

/ Tomasz Leśniowski [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces apelacyjny opozycjonisty z czasów PRL Władysława Frasyniuka ws. naruszenia nietykalności policjantów. W lipcu ubiegłego roku uznano go za winnego, jednak sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres jednego roku.

Warszawski sąd okręgowy częściowo uwzględnił wnioski obrony o przesłuchanie bezpośrednich świadków zdarzenia. Obrońcy dostarczyli sądowi listę osób, które same zgłosiły się do oskarżonego i poinformowały, że mogą zeznawać w sprawie. Jedna z nich zostanie przesłuchana na najbliższej rozprawie 7 lutego. Sędzia Urszula Myśliwska wskazała, że jest to osoba, która w czasie manifestacji ciągle towarzyszyła Frasyniukowi, a wcześniej sąd I instancji odmówił jej wysłuchania.

Akt oskarżenia, dotyczący naruszenia nietykalności dwóch funkcjonariuszy przez Frasyniuka, trafił do sądu w czerwcu 2018 r., a proces I instancji ruszył w listopadzie 2018 r.

Według oskarżycieli, podczas kontrmanifestacji smoleńskiej w czerwcu 2017 r. Frasyniuk miał przepchnąć ramieniem, popchnąć rękami i kopnąć funkcjonariuszy policji.

Przed sądem I instancji Frasyniuk konsekwentnie nie przyznawał się do winy.

Podczas pierwszej rozprawy zeznawało dwóch policjantów, którzy złożyli zawiadomienie o naruszeniu ich nietykalności. Mówili wtedy, że Frasyniuk nie reagował na polecenia i naruszył ich nietykalność. Zapewnili przed sądem, że nikt im nie nakazywał zainicjowania sprawy, nikt też nie sugerował treści zeznań.

Jeden z poszkodowanych policjantów (funkcjonariusz z woj. pomorskiego) zeznał też m.in., że krótko po incydentach w związku ze sprawą miał kontakt telefoniczny z zastępcą pomorskiego komendanta wojewódzkiego policji. Zaznaczał, że wcześniej nie miał z nim kontaktów. Dodał wówczas, że zawiadomienie w sprawie złożył w dniu wolnym od pracy, gdy do jego domu przyjechał wieczorem funkcjonariusz, aby takie zawiadomienie odebrać.

W styczniu ubiegłego roku świadek ten zmodyfikował wcześniejsze zeznania i zaznaczył, iż o sprawie nie rozmawiał z jednym z zastępców komendanta wojewódzkiego policji, tylko prawdopodobnie z osobą wyznaczoną przez tego zastępcę. Zeznający w tej sprawie w maju komendant pomorskiej policji zapewnił, że ani on, ani jego zastępca nie kontaktowali się z policjantem, który złożył zawiadomienie o naruszeniu nietykalności.

W lipcu ub.r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał Frasyniuka za winnego. Opozycjonista z czasów PRL musiał wpłacić 7 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, jednak ze względu na niską szkodliwość czynu sąd warunkowo umorzył postępowanie na jeden rok. Oznacza to, że po upływie tego okresu sprawa uznana będzie za niebyłą.

Odwołanie od wyroku złożyły obie strony postępowania. Obrońcy wskazywali na obrazę przepisów polegającą m.in. na oddaleniu wniosków dowodowych, a także dowolną interpretację materiału dowodowego i wyjaśnień oskarżonego. Apelację na niekorzyść oskarżonego złożyła prokuratura, która uznała, że nieuprawnione jest przypisanie oskarżonemu występku o nieznacznej szkodliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts