Rusza komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji

Sejm uchwalił ustawę powołującą komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy. Powołanie komisji weryfikacyjnej ds.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Sejm uchwalił ustawę powołującą komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy. Powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie zakłada rządowy projekt ustawy przyjęty w piątek przez Sejm. W skład komisji wejdą: powoływany przez premiera przewodniczący oraz ośmiu członków; komisja będzie mogła m.in. uchylić decyzję reprywatyzacyjną.
 
Za ustawą głosowało 252 posłów, przeciw było 144, wstrzymało się od głosu 25 posłów.
 
Sejm wcześniej nie przyjął wniosków PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy; przyjęto za to dziewięć poprawek zarekomendowanych w czwartek przez sejmową komisję ustawodawczą.
 
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wystąpił w Sejmie przed głosowaniem nad ustawą. W czasie dyskusji poprzedzającej głosowanie posłowie opozycji zgłosili szereg krytycznych uwag dotyczących jej zapisów.  Patryk Jaki powiedział, że gdy słucha tych zarzutów ma wrażenia, że prawdziwą intencją jest „torpedowanie wzmocnienia polskiego państwa, polskiego państwa które krzyczy, że nie chce być już bezbronne”.

- W sprawie reprywatyzacji polskie państwo zostało upokorzone; państwo nie może przegrywać z grupą cwaniaczków i przestępców. Bardzo często w przypadku reprywatyzacji używa się takiego określenia, że to jest najlepszy przykład, że polskie państwo było teoretyczne. To jest nieprawda, jest dużo gorzej - w tej sprawie polskie państwo zostało upokorzone. Polskie państwo w tej sprawie jest na kolanach. Naszym zadaniem jest to, aby państwo podnieść z kolan w tym zakresie. Jeżeli państwo stawiacie dzisiaj zarzut, że komisji będzie miała szerokie uprawnienia do szybkiego działania, to ja uważam, że to jest jej największy atut. Polskie państwo nie może przegrywać z grupą cwaniaczków i przestępców - powiedział w piątek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zapewnił, że komisja weryfikacyjna mieści się w polskim porządku prawnym.

 
Jak już informowaliśmy zgodnie z projektem w skład komisji wchodzi przewodniczący powoływany przez premiera przewodniczący (wiceminister sprawiedliwości lub MSWiA) oraz ośmiu członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.
 
Komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.
 
Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Komisja będzie miała też prawo wstrzymywania postępowań innych organów (np. sądów) oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.

 

Źródło: niezalezna.pl,PAP

#HGW #Warszawa #Hanna Gronkiewicz-Waltz #CBA #reprywatyzacja #PO #Platforma Obywatelska #Komisja Weryfikacyjna #Mariusz Błaszczak #WSI #Wojskowe Służby Informacyjne

rz
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo