ABW uderza w VAT-owych przestępców

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od początku 2017 roku uderza w przestępców wyłudzających VAT.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od początku 2017 roku uderza w przestępców wyłudzających VAT. W wyniku 34 przeszukań ujawniono przestępstwa przez które Skarb Państwa stracił łącznie ponad 1 mld 168 mln złotych. 

Komunikat Rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
 
W styczniu 2017 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie odpowiednich jednostek prokuratury, kilkukrotnie dokonywała zatrzymań związanych z wyłudzeniami VAT-u. ABW w całej Polsce zatrzymała w sumie 15 osób. W ramach 13 prowadzonych śledztw dokonano 34 przeszukań w miejscach zamieszkania osób i siedzibach podmiotów gospodarczych. Szacowana łączna strata dla Skarbu Państwa w ujawnionych przestępstwach wynosi ponad 1 mld 168 mln złotych.
 
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w styczniu 2017 roku prowadziła na zlecenie prokuratur m.in. we Wrocławiu, w Łodzi i Zielonej Górze, śledztwa dotyczące wyłudzeń podatku VAT.
 
- ABW w Zielonej Górze zatrzymała osoby zajmujące się pozorowanym obrotem telefonami komórkowymi w celu uzyskiwania nienależnego zwrotu VAT-u. Zatrzymani zostali m.in. mieszkańcy Zielonej Góry, którzy uczestniczyli w działalności zarejestrowanej w Polsce firmy, która naraziła Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Jeden z zatrzymanych mógł pełnić rolę „słupa” w ramach innej działalności gospodarczej, zajmującej się obrotem innymi aniżeli telefony komórkowe artykułami. W sumie w prowadzonym przez ABW śledztwie zarzuty usłyszało 15 osób, w styczniu ABW dokonała kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Na przestępczej działalności Skarb Państwa mógł stracić ponad 15 milionów złotych. Część środków została zabezpieczona. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazuje, że sprawa jest rozwojowa.
 
- Wrocławska delegatura ABW prowadzi śledztwo dotyczące działań zorganizowanej grupy przestępczej. W okresie od lipca 2011 roku do listopada 2012 roku grupa ta mogła narazić Skarb Państwa na kwotę ponad 127 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku VAT. Przestępczy proceder miał związek z obrotem granulatem złota. Grupa przestępcza kupowała za granicą złoto inwestycyjne, co jest zwolnione z podatku VAT, a następnie przerabiała je na granulat, którego sprzedaż w kraju obłożona jest 23-procentową stawką podatku. Wykorzystując łańcuch sprzedaży złota w formie granulatu przestępcy liczyli, że kontrola skarbowa nie będzie badała pochodzenia produktu. Dzięki transakcjom grupa chciała uzyskać ogromny zysk w postaci wartości VAT-u, zapłaconego przez ostatecznego odbiorcę produktu. W okresie objętym śledztwem ABW grupa sprzedała ponad 3380 kg granulatu złota. Przestępcy byli na tyle zdeterminowani i dobrze zorganizowani, że dopuścili się również podżegania do zamachu na życie i zdrowie jednego z prokuratorów zaangażowanych w śledztwo w ich sprawie. W tej sprawie dwie osoby zostały aresztowane w listopadzie 2016 roku pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej a trzecia pod zarzutem kierowania tą grupą. W styczniu zatrzymano kolejne dwie osoby, w sprawie przyjmowania i przekazania środków pieniężnych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych, celem udaremnienia stwierdzenia ich przestępnego pochodzenia, tj. czyn art. 299 par. 5 kk w zw. z art. 299 par. 1 kk w zw. z art. 12 kk. ABW informuje, że sprawa jest rozwojowa.
 
- Łódzka delegatura ABW prowadzi od marca 2016 roku śledztwo w sprawie oszustw na podatku VAT w obrocie sprzętem elektronicznym. Śledztwo prowadzone jest przeciwko osobom związanym z firmą zajmująca się obrotem paliwami płynnymi. Spółka, korzystając z regulacji wewnątrzunijnych, sprowadzała hurtowe ilości paliwa do Polski i sprzedawała je podmiotom gospodarczym. Mimo obowiązku firma nie płaciła należnego podatku VAT. Aby uniknąć płacenia podatku firma wytworzyła sieć fikcyjnych podmiotów, które występowały jako bezpośredni i pośredni dostawcy sprzętu elektronicznego do spółki. W dokumentacji podatkowej wskazywano, że spółka prowadzi eksport elektroniki poza Polskę. W przypadku prowadzenia takiej działalności w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT. W ten sposób spółka mogła wykazywać, że należy jej się zwrot VAT-u. Przestępcy nie płacili więc należnego podatku VAT za handel paliwami, a jednocześnie otrzymywali nienależny zwrot VAT-u za fikcyjny eksport elektroniki. W ten sposób oszuści wyłudzili od Skarbu Państwa ponad 17,5 mln złotych. Z ustaleń śledztwa wynika, że przestępczy proceder miał charakter międzynarodowy. Udział w nim brali m.in. obywatele Łotwy oraz osoby przebywający na terenie WNP. W tej sprawie pod koniec stycznia ABW realizowała czynności procesowe.
 
- Wrocławska delegatura ABW prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która w ciągu półrocznej działalności na rynku paliw wyłudziła ponad 120 mln złotych. W przypadku tego śledztwa ujawniono mechanizm stosowania „karuzeli podatkowej”, w którym pojawiają się „znikający podatnicy”, „słupy” oraz „operatorzy finansowi”. ABW, działając w porozumieniu z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, obserwowała trzy spółki, które w przestępczym procederze pełniły funkcje „operatorów finansowych”. Firmy zajmowały się transferem aktywów należących do spółek bezpośrednio zaangażowanych w fikcyjny obrót. Na tej podstawie wytypowano podmioty, które pełniły rolę „znikających podatników” – kupowały paliwo od dostawców z UE i pozorowały dalszą sprzedaż do kolejnych podmiotów na podstawie fikcyjnych faktur. Paliwo w rzeczywistości trafiało bezpośrednio na stacje paliw. Naliczony VAT nigdy nie był odprowadzany do fiskusa. Do tej pory zatrzymano w tej sprawie 8 podejrzanych występujących w roli „znikających podatników” i „operatorów finansowych”. Trzech z nich zostało tymczasowo aresztowanych, pozostali mają dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.
 
W 2016 roku w Departamencie Postępowań Karnych ABW prowadzono 144 śledztwa dotyczące strat Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych należności w podatku VAT, podatku akcyzowym czy należnościach celnych. Przedmiotem prowadzonych postępowań jest m.in. wewnątrzwspólnotowy obrót paliwami, złomem, metalami kolorowymi, elektroniką, artykułami spożywczymi oraz usługami. W śledztwach prowadzonych przez ABW występują potencjalne straty Skarbu Państwa w wysokości: 82 mln złotych z tytułu niezapłaconych należności celnych, ponad 3 mld zł, 12 mln USD oraz 53 mln EURO z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT oraz 106 mln złotych z tytułu nieopłaconej akcyzy.
 
Wyłudzenia podatkowe są traktowane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego priorytetowo. Rząd premier Beaty Szydło uznaje walkę z wyłudzeniami VAT-u i innych podatków jako ważne zadanie dla państwa. Oszustwa podatkowe narażają Skarb Państwa na gigantyczne szkody. W ostatnich latach nieprawidłowości w tym zakresie stały się groźnym procederem, którym zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Wyłudzanie pieniędzy z podatków to okradanie nie tylko państwa, ale przede wszystkim uczciwych obywateli. Dlatego ABW przykłada i będzie przykładać do tych przestępstw dużą wagę.
 
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

 

Źródło: niezalezna.pl

#ABW #VAT #przestępstwa

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo