Po upływie dwunastu miesięcy śmiało możemy powiedzieć, że Polska stała się bardziej bezpieczna – mówił wczoraj w swoim exposé Witold Waszczykowski. Z kolei zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Polska powinna dążyć do włączenia w amerykański system obrony atomowej.

Ubiegły rok przyniósł rozstrzygnięcia korzystne dla bezpieczeństwa międzynarodowego Polski. Lipcowy szczyt NATO w Warszawie zdecydował o militarnym wzmocnieniu flanki wschodniej. Sojusz potwierdził tym samym gotowość do wypełnienia swojej podstawowej misji, czyli obrony kolektywnej także w naszym regionie. Decyzje te oznaczają realne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Nasze granice są bezpieczne, nie musimy stawiać na nich ogrodzenia. Ustawiliśmy jednak tablice ostrzegawcze z napisem „Baczność! Teren Rzeczypospolitej Polskiej” – mówił wczoraj minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef MSZ podkreślił, że konieczne będzie dalsze pogłębienie współpracy wojskowej.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Polska powinna dążyć do tego, aby włączyć się w amerykański system obrony atomowej. Swoimi przemyśleniami na temat obronności podzielił się z czytelnikami tygodnika „Gazeta Polska”. Według prezesa PiS‑u, takie rozwiązanie byłoby optymalne z punktu widzenia zwiększenia bezpieczeństwa kraju.

– To pomysł, który powinniśmy brać pod uwagę – mówi nam Wojciech Skurkiewicz z PiS‑u. – W momencie, gdy Rosja się zbroi i podciąga pod nasze granice broń strategiczną, amerykański system obrony atomowej mógłby stanowić parasol dla Polski – mówi nam poseł PiS‑u.

Według niego rząd pokazał, że jest w stanie osiągać strategiczne cele.

– Lipcowy szczyt NATO dowodzi, że współpraca prezydenta, premiera oraz szefów MON‑u i MSZ-etu daje dobre efekty. To dzięki niej na terenie Polski znalazła się baza wojsk amerykańskich – przypomina wiceprzewodniczący komisji obrony.


Co do pomysłu prezesa PiS‑u sceptyczni są posłowie opozycji.

– Chciałabym poznać uzasadnienie do takiego pomysłu. Rozumiem, że po tym, jak się okazało, iż nie mamy śmigłowców, za chwilę się okaże, że nie będziemy mieli okrętów podwodnych, a z armii odchodzą generałowie, lekiem na całe zło ma być broń atomowa? Trudno to skomentować – mówi nam Bożena Kamińska z Platformy Obywatelskiej, zasiadająca w sejmowej komisji obrony.