Brakuje nawet 50 tys. informatyków

  

Zawody związane z sektorem IT są wymieniane w czołówce najbardziej perspektywicznych i najbardziej poszukiwanych na polskim rynku pracy. Według różnych szacunków w Polsce brakuje od 30 do 50 tys. informatyków i programistów, a luka ta może się powiększać. Warunki na rynku pracy dyktują kandydaci, którzy mogą liczyć na rosnące wynagrodzenia i pewne zatrudnienie. Dlatego dużą popularnością cieszą się szkoły i kursy, dzięki którym potrzebne kwalifikacje można zdobyć w ciągu kilku tygodni.

– Wszystko kręci się wokół IT. Zawody programisty, serwisanta, administratora danych czy projektanta interfejsów to są profesje przyszłości. Oprogramowanie zmienia nasz świat i ułatwia nam życie, jest potrzebne w pralkach, komputerach i telefonach. Potrzebne są osoby, które umieją je tworzyć. Tymczasem tych specjalistów z zawodów przyszłości bardzo brakuje – mówi agencji Newseria Biznes Maciej Oleksy, prezes zarządu szkoły programowania Kodilla.com.

Większość ekspertów jest zgodna, że przyszłością rynku pracy są zawody związane z nowymi technologiami i sektorem IT. Wśród najbardziej poszukiwanych i przyszłościowych wymienia się informatyków, specjalistów od big data i programistów.

Z Raportu Płacowego 2017 agencji doradztwa Hays wynika, że w sektorze IT od wielu miesięcy utrzymuje się rynek kandydata, a w bieżącym roku pojawi się wiele atrakcyjnych ofert w obszarze Java, NET oraz security (cyberbezpieczeństwo), big data i technologii mobilnych. Jak prognozuje Hays, najlepsi mogą się spodziewać wynagrodzeń większych o 5–10 proc. względem minionego roku.

Przeciętne wynagrodzenie oferowane na stanowisku JavaScript Developer wynosi 12 tys. zł brutto. Administrator baz danych zarobi przeciętnie od 10 do 16 tys. zł brutto, natomiast PHP Developer może liczyć na wynagrodzenie rzędu 8–12 tys. zł brutto.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Newseria
Tagi

Wczytuję komentarze...

Leśnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

/ https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1175361802072469504

  

Kilka tysięcy osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. Za pracę leśnikom – w 95-lecie Lasów Państwowych – dziękowali w listach prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

„Pielgrzymka przypada w szczególnym czasie narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 95-lecia Lasów Państwowych. To dobra okazja, by podkreślić, że lasy są naszym wspólnym dobrym, które powinniśmy otaczać szczególną troską”

- napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez doradcę prezydenta ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej Pawła Sałka.

„Tym bardziej pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za trud, jaki wkładają państwo w zachowanie polskich lasów. 95 lat państwowej gospodarki leśnej w Polsce upewnia nas w przekonaniu, że las jako dobro wspólne powinien podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością”

- zaznaczył prezydent. Ocenił, że lasy mają dla Polski znaczenie strategiczne. „Są ostoją bioróżnorodności, zielonymi płucami i rezerwuarem wód gruntowych. Gospodarka leśna musi być przemyślana, spójna i długofalowa, a gwarancją tego są Lasy Państwowe” - wskazał Duda.

Dziękując leśnikom za troskę, jaką otaczają polskie lasy prezydent uznał, że ogrom ich pracy wyrażają liczby, jak 1,5 mld sadzonych co roku drzew, czy stale powiększająca się lesistość Polski. Podziękował leśnikom za obecność na ubiegłorocznym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, za sadzonki rozdawane m.in. podczas dożynek prezydenckich w Spale, za kampanie edukacyjne i społeczne oraz za wspólne akcje „sadziMY” i „sprzątaMY”, ponieważ „przypominają one, że o las możemy i powinniśmy dbać wszyscy”.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Andrzej Duda wspomniał o leśnikach, którzy wówczas działali w ruchu oporu, walczyli z bronią w ręku i oddali swoje życie za ojczyznę. „Nie byłoby Polski Podziemnej, gdyby nie zaangażowanie leśników. To dzięki nim możliwa była walka oddziałów partyzanckich, działalność wywiadowcza, alianckie zrzuty żywności i broni, desant cichociemnych. To piękna karta historii Lasów Państwowych, o których nie wolno nam zapominać” - podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego zaakcentował, że „polscy leśnicy gospodarują i dbają o powierzone im obszary z troską o środowisko i przekazanie naszego przyrodniczego dziedzictwa następnym pokoleniom”. Szef rządu ocenił, że hasło tegorocznej pielgrzymki: „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” dobrze oddaje ducha odpowiedzialności i służby, który przyświeca działalności leśników.

„Wiem, że udział w pielgrzymce jest wyrazem osobistego zaangażowania w pielęgnowanie dziedzictwa naszej ojczyzny, wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach. Polscy leśnicy od lat udają się na Jasną Górę, by polecać ważne sprawy opiece Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkim uczestnikom życzę, by doświadczenie wspólnej pielgrzymki przyniosło nowe siły w codziennej służbie na rzecz naszych obywateli”

- napisał premier.

Obecny na uroczystości minister środowiska Henryk Kowalczyk również dziękował "za pracę leśników, ich trud, pełnioną z poświęceniem misję i faktycznie pełnioną rolę strażników przyrody". „Słychać różne poglądy i opinie na temat ochrony przyrody, ale ja przede wszystkim ufam w tym względzie leśnikom, ich wiedzy i stuletniemu doświadczeniu” - zadeklarował.

Minister podkreślił też ważną funkcję społeczną leśników – udostępniania lasu społeczeństwu. Zastrzegł, że lasy pełnią też funkcję gospodarczą. „Niemożliwy byłby taki wspaniały rozwój przemysłu drzewnego, meblarskiego, gdyby nie leśnicy, gdyby nie surowiec pochodzący z lasów państwowych i prywatnych” - przyznał.

Kowalczyk zaznaczył, że zgodnie z deklaracjami z pielgrzymki sprzed roku, zapewnione zostało bezpieczeństwo finansowe Lasów Państwowych. „Ważne, że Lasy Państwowe, pełniąc wszystkie funkcje na rzecz społeczeństwa, nie korzystają z dotacji państwowych, a właśnie gospodarują własnymi pieniędzmi – nie tylko na własne potrzeby, ale także wspierając inne dzieła” - wskazał.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny podkreślił, że współczesne wyzwanie stojące przed tym środowiskiem są globalne i wynikają z trendów znacznie wykraczających poza krajowe uwarunkowania. „Dotykają nas skutki zmian klimatycznych, które mogą prowadzić do istotnych zmian w naszym krajobrazie. Przybywa regionów, gdzie obserwujemy skutki suszy, gradacji owadów czy chorób grzybowych” - przyznał.

„Dziś nie mówimy tylko o zmianach klimatycznych, ale już na nie odpowiadamy. Dzięki zgodnej organizacyjnej sprawności odtworzyliśmy fundusz stabilizacji. Samodzielnie radzimy sobie z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych w lasach. (…) Jesteśmy dumni z naszego systemu ochrony pożarowej – mimo serii dramatycznie suchych lat nadal w państwowych lasach wybucha bardzo mało pożarów w porównaniu do ich powierzchni, a te, które się pojawiają, są szybko wykrywane i tłumione”

- zaznaczył Konieczny.

„Działamy perspektywicznie: sadząc drzewa zmieniamy skład przyszłych lasów. Lepiej dopasowujemy je do siedlisk, wprowadzamy większą różnorodność gatunków, zwłaszcza więcej liściastych. Osiągnęliśmy dziś największą powierzchnię odnowień naturalnych. Dzięki tym działaniom polskie lasy będą bardziej odporne na zagrożenia klimatyczne”

- zadeklarował szef Lasów Państwowych. „Leśnicy też jako pierwsi na taką dużą skalę realizują program małej retencji” - dodał.

Mszy dla uczestników 23. Pielgrzymki Leśników odprawionej na jasnogórskim szczycie przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl