W dniach 7-8 lutego br. żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na misję w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie szkoli się na poligonie w Węgorzewie. Tematyka zajęć nawiązywała do ochrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR) – podaje 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana.

Pomimo niskiej temperatury powietrza, panującej na placu ćwiczeń w Węgorzewie, atmosfera na zajęciach żołnierzy szkolących się na potrzeby VI. Zmiany PKW Afganistan RSM  była gorąca.  Wszystko dzięki zajęciom z obrony przed bronią masowego rażenia, których tematem była „Ochrona przed środkami zapalającymi oraz ewakuacja z palącego się sprzętu” – czytamy na portalu.

Zajęcia z OPBMR są kolejnym ważnym elementem szkolenia, które żołnierze obligatoryjnie realizują przed wyjazdem do Afganistanu. Głównym celem zajęć było zapoznanie szkolonych z właściwościami środków zapalających, sposobami ich stosowania przez przeciwnika oraz skutkami działania napalmu na żołnierzy. Zajęcia z wykorzystywaniem niebezpiecznych substancji wymagały od żołnierzy zachowania szczególnej ostrożności, a także dużego zaangażowania instruktorów i osób odpowiedzialnych za ich organizację – podaje 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana.