Tokio i Waszyngton sprawdziły gotowość tarczy antyrakietowej

  

Stany Zjednoczone i Japonia przeprowadziły w ubiegłym tygodniu pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem wspólnie opracowanego systemu obrony powietrznej – informuje na swoich stronach Missile Defense Agency

Niedawno przeprowadzone wspólne ćwiczenia wojskowe odbyły się w pobliżu wyspy Kauai będącej częścią archipelagu Hawajów. Niszczycielowi rakietowemu typu Arleigh Burke USS John Paul Jones wyposażonemu w radar obserwacji przestrzeni powietrznej i powierzchni morza okrętów AN/SPY-1 udało się wykryć pocisk balistyczny, który następnie został zneutralizowany przy użyciu pocisku antybalistycznego RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA. Była to dla wspólnie opracowywanego systemu pierwsza próba, która dowiodła jego skuteczność. Warto przypomnieć że Japonia i Stany Zjednoczone pracują od 2006 roku nad wariantem pocisków antybalistycznych Standard Missile 3, która jest częścią morskiego systemu AEGIS Balistic Missile Defense. Do tej pory Waszyngton wydał 2.2 miliarda dolarów a Japonia około miliarda na ten wspólny projekt. Pociski antybalistyczne RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA mogą być odpalane zarówno z platform przybrzeżnych jak i z okrętów Aegis BMD. SM3 Block IIA zdolne są do przechwytywania pocisków balistycznych krótkiego, średniego, pośredniego i międzykontynentalnego zasięgu. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano 9 osób podejrzanych o związek z zabójstwem mężczyzny

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Policja zatrzymała 9 osób w sprawie uprowadzenia i zabójstwa mężczyzny w okolicach Słupska. Sąd wydał we wtorek nakaz tymczasowego aresztowania czterech podejrzanych. Może im grozić nawet dożywocie.

W Słupsku i Zabrzu policja zatrzymała dziewięciu mężczyzn, którzy mogą mieć związek z zabójstwem mieszkańca Lęborka Wojciecha N. Zwłoki mężczyzny zostały znalezione w niedzielę w lesie między Siemianicami a Jerzycami koło Słupska.

"Dokonane zatrzymania zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku i były one poprzedzone szeregiem ustaleń realizowanych na terenie kilku miejscowości województwa pomorskiego"

- poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Słupska i Trójmiasta, znani policji. Trzem mężczyznom prokuratura postawiła zarzuty udziału w zabójstwie Wojciecha N. Część zatrzymanych usłyszała także zarzuty posiadania narkotyków, broni palnej i gazowej oraz utrudniania śledztwa i zacierania śladów przestępstwa.

Po przesłuchaniu zatrzymanych prokuratorzy prowadzący śledztwo skierowali do Sądu Rejonowego w Słupsku wniosek o areszt tymczasowy dla czterech mężczyzn. "Wobec innych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policji lub poręczenia majątkowego" - poinformował Wnuk.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i wydał we wtorek nakaz tymczasowego aresztowania trzech mężczyzn na trzy miesiące i jednego na dwa miesiące.

Żaden z zatrzymanych nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Z nieoficjalnych ustaleń Radia Gdańsk wynika, że zamordowany Wojciech N. był żołnierzem wojsk specjalnych. Miał zostać uprowadzony i zamordowany w wyniku nieporozumień związanych z rozliczeniami finansowymi. Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza tym informacjom, podając, że mężczyzna odbył tylko zasadniczą służbę wojskową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl