Trybunał dla Michnika

  

Dziś Społeczny Trybunał Narodowy zajmie się oceną działalności Stefana Michnika, stalinowskiego sędziego i prokuratora. Instytucja ta powstała po to, by przynajmniej symbolicznie osądzić zbrodnie popełnione przez komunistów w latach 1944–1989.

Większość komunistycznych oprawców już nie żyje, ale Trybunał chce się zająć zarówno tymi, którzy zmarli, jak i żyjącymi, którzy nie zostali osądzeni. Do tej drugiej kategorii należy właśnie Stefan Michnik, który nigdy nie poniósł kary za popełnione zbrodnie sądowe. Nawet zdegradowanie go w 1975 r. przez Wojciecha Jaruzelskiego, ówczesnego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej, nie dotyczyło działalności Michnika jako prokuratora i sędziego – został on zdegradowany z przyczyn antysemickich.  Niezwykle ważne jest to, by młodzi ludzie, Polacy dowiadywali się o białych plamach okresu komunizmu, który nie został rozliczony w III RP. Wyroki, które zapadną przed Społecznym Trybunałem Narodowym, będą miały wymiar symboliczny – będzie to orzeczenie infamii. To niewiele, biorąc pod uwagę ogrom wyrządzonego zła, ale przynajmniej tyle jesteśmy winni ofiarom Stefana Michnika, który do dziś żyje sobie spokojnie w Szwecji.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts