Strach przed rosyjską interwencją na Białorusi. Nerwowo na linii Łukaszenka – Putin

  

Między Moskwą a Mińskiem od kilku dni trwa wymiana gniewnych oświadczeń. Kroplą, która przelała czarę goryczy, było ustanowienie kontroli granicznej między Rosją a Białorusią, które oficjalnie nastąpiło wczoraj.

Oficjalnie decyzję ws. ustanowienia na granicy z Białorusią strefy przygranicznej wydał 1 lutego br. szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow. Jak określono, w celu „stworzenia koniecznych warunków dla ochrony granicy państwowej Federacji Rosyjskiej”, czyli kontroli wjeżdżających osób i pojazdów. Kontroli granicznej nie było między krajami od 1995 r., kiedy to strony podpisały Traktat o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i współpracy. Według rosyjskiej prasy przywrócenie kontroli było odpowiedzią na decyzję białoruskich władz o zniesieniu wiz dla obywateli prawie 80 państw, w tym USA i krajów Unii Europejskiej, które zacznie obowiązywać 12 lutego br.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka odniósł się do sprawy 3 lutego podczas corocznej wielkiej konferencji prasowej. Białoruski lider wyraził zdumienie, że jeden funkcjonariusz FSB podważa umowy międzynarodowe.

– Wyobraźcie sobie: istnieją międzynarodowe traktaty, porozumienia. I jeden minister, niech będzie, że nawet ważny efesbesznik [funkcjonariusz FSB], jednym pociągnięciem pióra postawił krzyżyk na wszystkich porozumieniach, wydając swoje rozkazy. Czy to jest normalne? – pytał Łukaszenka.

Łukaszenka oskarżył także Rosję o stosowanie nacisków ekonomicznych, twierdząc m.in., że Moskwa zagroziła Białorusi ograniczeniem dostaw ropy naftowej. Podkreślił przy tym, że niepodległość jest dla niego ważniejsza niż ropa.

– Obejdziemy się bez rosyjskiej ropy. Tak, będzie trudno, drogo, ale wolność nie ma ceny wyrażonej w pieniądzach. Tak czy inaczej znajdziemy wyjście. W Rosji tego nie rozumieją, myślą, że nie mamy gdzie się podziać – mówił prezydent Białorusi.

Kreml odpowiedział oświadczeniem, w którym skrytykowano wypowiedzi Łukaszenki. Według rosyjskich władz ustanowienie strefy granicznej nie narusza dwustronnych porozumień. Kontrole prowadzone w strefie mają zapobiec nielegalnej migracji i przemytowi.

Jak pisała „Codzienna”, w grudniu ub.r. na Białorusi aresztowano trzech współpracowników rosyjskich portali, którym zarzucono szkalowanie narodu białoruskiego i wzniecanie waśni na tle narodowościowym. W swoich tekstach zatrzymani dziennikarze przekonywali, że Białoruś jest pseudopaństwem, a język białoruski to dialekt języka rosyjskiego używany przez ludzi pochodzących z nizin społecznych. Wówczas Łukaszenka ogłosił swoją decyzję o zniesieniu wiz dla obywateli krajów zachodnich.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


W Tarnowie maseczki dla seniorów

/ pixabay.com

  

Władze Tarnowa zakupiły maseczki ochronne, które od dzisiaj dostarczane są do miejsc zamieszkania tarnowskich seniorów. Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnych dniach pojawią się następne partie, a maseczki mają trafić do wszystkich mieszkańców miasta.

Pprezydent Tarnowa Roman Ciepiela poinformował, że dotarła pierwsza partia kupionych przez miasto maseczek ochronnych – 13,2 tys. sztuk. Są one przeznaczone dla seniorów 70+, których – według szacunków – jest około 17 tysięcy.

Według prezydenta, maseczki zostały spakowane w odpowiednie partie przez pracowników magistratu i rozpoczęła się ich dystrybucja do miejsc zamieszkania seniorów. W dystrybucji pomagają pracownicy socjalni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, Miejski Zarząd Budynków, TBS, rady osiedli oraz wolontariusze.

Maseczki, w większości przypadków, będą wkładane do skrzynek pocztowych. W przypadku seniorów mieszkających na osiedlach domów jednorodzinnych maseczki rozprowadzać będą rady osiedli w systemie samoobsługowym, z zachowaniem środków ostrożności. Tysiąc maseczek trafiło do tarnowskich parafii.

"Opinie na temat używania maseczek były różne, jednak ostatnio dominuje na świecie pogląd, iż w znaczącym stopniu mogą się przyczynić do zahamowania pandemi. Nośmy je po to, abyśmy zmniejszyli ryzyko zarażenia innych, jeżeli jesteśmy nosicielami wirusa, a nie mamy objawów. Seniorzy, którzy nie wychodzą, mogą maseczki przekazać osobom, które się nimi opiekują”

- mówił.

Ciepiela zapowiedział, że kolejny pakiet maseczek do zszywania - 17 tys. sztuk - zostanie dostarczony jutro. W środę rozpocznie się ich szycie – do tej pory zgłosiło się do tego 15 przedszkoli, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Szkoła Podstawowa nr 11.

Uszyte maseczki zostaną poddane sterylizacji w szpitalu im. E. Szczeklika – dziennie szpital może sterylizować ich ok. 1,5 tys. sztuk. Później zacznie się kolejna akcja dystrybucji.

"Planujemy kolejne zakupy pakietów maseczek do zszywania oraz ich produkcję. Zakładając, że zagrożenie szybko nie zniknie, jesteśmy w stanie zaopatrzyć każdego tarnowianina i promować powszechne używanie masek" 

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts