Anita Włodarczyk, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, została Najlepszym Sportowcem Roku 2016 w Warszawie. Na podium stanęły same kobiety - drugie miejsce w plebiscycie organizowanym już po raz 17. przez Urząd Miasta St. Warszawy zajęła Oktawia Nowacka, a trzecie wioślarki Joanna Hentka i Agnieszka Kobus.

Królowa mogła być tylko jedna - Włodarczyk, która podczas piątkowego balu odebrała swój czwarty z rzędu tytuł na Najlepszego Sportowca Roku, ma za sobą fantastyczny sezon, w którym sięgnęła po olimpijskie złoto, triumfowała na Mistrzostwach Europy i ustanowiła dwa rekordy świata. Dzięki tym osiągnięciom nie tylko zwyciężyła w plebiscycie, lecz także w 2017 roku będzie Sportową Twarzą Warszawy. 

Kapituła doceniła także inne medalistki olimpijskie z Rio - pięcioboistkę Oktawię Nowacką i wioślarki Joannę Hentkę oraz Agnieszkę Kobus. Wszystkie trzy wróciły z Brazylii z brązowymi krążkami. - To święto całego warszawskiego sportu. Najważniejsi są oczywiście sportowcy, ale dziękuję również trenerom i działaczom, bez których triumfy często nie byłyby możliwe - powiedziała na gali wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. 

Nagrodę dla najlepszego niepełnosprawnego sportowca otrzymał Wojciech Makowski, a trenerem roku wybrany został pracujący z Włodarczyk Krzysztof Kaliszewski. Tytuł Sportowej Osobowości Roku przypadł Henrykowi Olszewskiemu - prezesowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, zaś olimpijską nadzieją okazała się łuczniczka Karolina Napłoszek.

W głosowaniu kibiców rządziła warszawska Legia. Najpopularniejszym Sportowcem Roku 2016 został zgodnie z głosami internautów Michał Pazdan, który jednak nie mógł pojawić się na gali w Arenie Ursynów, bo przebywał na zgrupowaniu mistrzów Polski w Hiszpanii. W jego imieniu statuetkę odebrał szef skautingu Marcin Żewłakow. Za najważniejszą Sportową Imprezę Roku w stolicy uznano mecze Legii w Lidze Mistrzów. W minionym roku „Wojskowi” po raz pierwszy od 21 lat awansowali do UEFA Champions League i rywalizowali przy Łazienkowskiej z Realem Madryt, Borussią Dortmund i Sportingiem Lizbona.

Legia, a także AZS Politechnika Warszawska i AZS Warszawa otrzymały jeszcze pozakonkursową nagrodę specjalną dla stołecznych klubów ze stuletnią tradycją.

Najlepszy Sportowiec 2016 w Warszawie:
1. Anita Włodarczyk, rzut młotem - RKS Skra
2. Oktawia Nowacka, pięciobój nowoczesny  - CWKS Legia
3. Joanna Hentka oraz Agnieszka Kobus, wioślarstwo - WTW/ AZS AWF
4. Piotr Paziński, taekwondo olimpijskie - AZS AWF
5. Kajetan Kajetanowicz, rajdy samochodowe - Automobil Klub Polski
6. Michał Pazdan, piłka nożna - Legia 
7. Marcin Brzeziński, wioślarstwo - WTW
8. Weronika Deresz, wioślarstwo - WTW
9. Zofia Noceti-Klepacka, żeglarstwo - Yacht Klub Polski 
10. Michał Luto, sumo - UKS Niedźwiadek.