Komitet Organizacyjny Festiwalu Filmowego w Gdyni zdecydował o połączeniu funkcji dyrektora festiwalu oraz dyrektora programowego i na nowe stanowisko powołano Leszka Kopcia. Tym samym nie przedłużono współpracy z dotychczasowym dyrektorem artystycznym festiwalu Michałem Oleszczykiem. Eksdyrektor został zaproszony do udziału w pracach Rady Programowej festiwalu.

Michał Oleszczyk na funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni został wybrany w grudniu 2013 roku. O swoim odwołaniu ze stanowiska poinformował w mediach społecznościowych:

Dziękuję wszystkim osobom, z którymi współtworzyłem przez ostatnie trzy lata tę imprezę. Była to przygoda mojego życia, w którą wlałem całą swoją energię i pasję - a nagrodą za nią było poznanie fantastycznych polskich filmowców, których pracę i talent ogromnie podziwiam. Gratuluję Leszkowi Kopciowi objęcia potrójnej funkcji dyrektora Festiwalu, dyrektora programowego Festiwalu i dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, prezentującej filmy w Konkursie Młodego Kina

- napisał Michał Oleszczyk na swoim Facebooku. Całość wpisu można przeczytać poniżej:

W wyniku dokonanych przez Komitet Organizacyjny festiwalu zmian w regulaminie, jego członkowie nie powołali nowego dyrektora artystycznego, ale postanowili połączyć to stanowisko z funkcją dyrektora programowego. Ostatecznie nową kadencję objął Leszek Kopeć – dotychczasowy dyrektor generalny festiwalu, producent, przedsiębiorca, wydawca. Przewodniczącym Rady Programowej festiwalu został Wojciech Marczewski, do udziału w pracach rady zostali zaproszeni Michał Oleszczyk i Jan Pawlicki. Najbliższa, 42. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.