Przetargi na odcinki Via Baltica w podlaskim

  

Powstaną dwa nowe odcinki drogi ekspresowej S61 w województwie podlaskim. Droga ta ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica, czyli połączenia krajów bałtyckich z południową Europą. Na Powstanie w sumie 34,5 km tej trasy, od planowanego węzła Kolno, przez Stawiski do Szczuczyna – podaje gddkia.gov.pl.

Wartość kosztorysowa pierwszego odcinka to 452 mln zł, a drugiego - 519 mln zł – poinformował dzisiaj szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisując tzw. skierowanie do etapu postępowania przetargowego

Oba przetargi mają wyłonić wykonawcę w systemie "projektuj i buduj". Oznacza to, że ma on przygotować projekt budowlany, uzyskać w imieniu inwestora zezwolenie na realizacje inwestycji, a następnie wybudować odcinek drogi wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,

Oba przetargi dotyczą trasy S61 na północ od Łomży: odcinków od węzła Kolno do Stawisk (16,4 km) oraz od Stawisk do Szczuczyna (18 km). To w sumie ok. 34,5 km drogi ekspresowej.

W Ostrowi Mazowieckiej trasa ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd do Rygi, stolicy Łotwy.

Zawarcie umów z wykonawcami jest planowane na koniec 2017 r., a rozpoczęcie prac budowlanych powinno nastąpić 2019 roku. Roboty potrwają do połowy 2021 r.

Via Baltica – to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T. Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku. Dotychczas w ramach polskiej części trasy powstały odcinki S8: Radzymin – Wyszków i obwodnica Ostrowi Mazowieckiej oraz S61: obwodnica Stawisk, obwodnica Szczuczyna, obwodnica Augustowa.

Obecnie w budowie jest odcinek drogi S8 Marki – Radzymin (15,4 km), którego ukończenie jest planowane w listopadzie 2017 r. oraz S8 Wyszków – obwodnica Ostrowi Mazowieckiej (29,1 km), oddanie do ruchu tego odcinka planowane w lipcu 2018 r. W realizacji jest obwodnica Suwałk o długości 13,9 km. Planowany termin oddania do ruchu to II kw. 2019 r.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: gddkia.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Intensywny czas Trefla Gdańsk. Drużyna Michała Winiarskiego rozegra siedem spotkań w trzy tygodnie

/ twitter.com/Trefl_Gdansk/

  

"Rozpoczęliśmy jeden z najintensywniejszych i zarazem najbardziej kluczowy moment sezonu ekstraklasy" - przyznał trener siatkarzy Trefla Michał Winiarski. W ciągu 21 dni gdańszczanie rozegrają siedem, w tym sześć ligowych, meczów.

Rozpoczęliśmy jeden z najintensywniejszych i zarazem najbardziej kluczowy moment sezonu. Przed nami końcowe rozstrzygnięcia i w najbliższych tygodniach tak naprawdę wszystko się wyjaśni. Fakt jest taki, że za nami jeden z ostatnich tygodni, w którym mieliśmy czas na pracę na treningach, a teraz będziemy głównie podróżować i grać. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani na taką intensywność

– powiedział Winiarski.

W ciągu 21 dni zawodnicy Trefla rozegrają siedem meczów, a z takim wyzwaniem nie musi mierzyć się żadna ligowa drużyna.

Taki natłok spotkań związany jest z tym, że przełożone zostały dwa mecze. W 17. kolejce pod koniec stycznia zaplanowana była potyczka ze Ślepskiem Malow, ale wtedy nie mieliśmy do dyspozycji hali i podejmiemy beniaminka z Suwałk 4 marca. Z kolei tydzień później zagramy u siebie z Aluronem Virtu CMC. Ta konfrontacja powinna odbyć się 18 marca, jednak kiedy ustalany był terminarz ekipa z Zawiercia mogła tego dnia rywalizować w Pucharze Challenge

– tłumaczyła rzeczniczka klubu Justyna Gdowska.

Tę serię gdańszczanie rozpoczęli w niedzielę w Bydgoszczy, gdzie pokonali ostatnią w tabeli Visłę 3:1, a zakończą 14 marca w Katowicach. Tego dnia w półfinale Pucharu Polski zespół trenera Winiarskiego zmierzy się z Grupą Azoty Zaksą Kędzierzyn-Koźle (w najbliższą sobotę zagrają z mistrzami Polski w ich hali w ligowym meczu).

Co prawda w Bydgoszczy spotkanie na ławce rezerwowych rozpoczął podstawowy przyjmujący Niemiec Ruben Schott, co nie znaczy, że Winiarski zamierza w najbliższych spotkaniach rotować składem, aby nadmiernie nie eksploatować swoich graczy.

Przed meczem z Visłą Ruben był przez trzy dni przeziębiony i nie uczestniczył w zajęciach. Mateusz Janikowski bardzo dobrze pracował na treningach i zasługiwał, żeby dostać w Bydgoszczy szansę. Podczas tej serii każde spotkanie jest dla nas tak samo ważne, jesteśmy dobrze przygotowani fizycznie i w każdym meczu będziemy walczyć o zwycięstwo.

W środę o godz. 18.30 Trefl podejmie zajmujący dziewiąte miejsce w tabeli MKS Będzin, który wygrał trzy poprzednie spotkania. Na początku grudnia gdańszczanie pokonali jednak najbliższego rywala na wyjeździe 3:1.

Zawodnicy z Będzina grają w ostatnim czasie bardzo dobrą siatkówkę, o czym świadczą ich wyniki. I bez wątpienia te zwycięstwa dodatkowo ich nakręcają

– podsumował Winiarski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts