Dzisiaj zakończyły się kilkudniowe ćwiczenia przeciwminowe, prowadzone przez okręty Stałego Zespołu Przeciwminowego NATO Grupa 2: ORP „Kontradmirał X. Czernicki” i ESPS „Duero”. Do jednostek grupy na czas działań dołączyły 2 niszczyciele min z włoskiej Marynarki Wojennej ITS „Crotone” oraz ITS „Alghero”. Zadania były realizowane na wodach terytorialnych Włoch na Morzu Liguryjskim – podaje Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni.

Okręty przeciwminowe wykonywały zadania w ramach „Route Survey”, polegające na sprawdzeniu dna morskiego pod względem zalegania min morskich i innej niebezpiecznej amunicji. W trakcie sprawdzania wyznaczonego akwenu nie natrafiono na żadne niebezpieczne obiekty pochodzenia militarnego. W przypadku, gdyby zlokalizowano i zidentyfikowano taki obiekt, dowództwo zespołu przekazuje wszystkie niezbędne dane włoskiej Marynarce Wojennej, która następnie, w dogodnym terminie, przeprowadza neutralizację niebezpiecznego znaleziska np. miny morskiej – czytamy na portalu COM-DKM.

Okręty przeprowadziły także ćwiczebną operację przeciwminową poszukując tzw. „decoys” (wabików) pozorujących miny morskie. Do postawienia „decoys” został wyznaczony włoski niszczyciel min ITS „Crotone”, a dwie pozostałe jednostki: hiszpańska ESPS „Duero” i  włoska ITS „Alghero” rozpoczęły ich poszukiwania. Ćwiczenia zakończyło się z chwilą zlokalizowania, identyfikacji i podniesienia na pokład „wabików” – podaje gdyńskie centrum.