​„Wyborcza” chciała go ocenzurować. A on ponownie wygrał konkurs na dyrektora galerii

„Szef poznańskiej galerii stara się nam Polskę zohydzić!

Piotr Bernatowicz /TV Republika/print screen
„Szef poznańskiej galerii stara się nam Polskę zohydzić! Pod pretekstem obrony wartości przekreśla dorobek wolnej Polski” – pisał o Piotrze Bernatowiczu, dyrektorze Galerii Miejskiej Arsenał, Tomasz Nyczka z „Gazety Wyborczej”. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak rozpisał nowy konkurs na dyrektora placówki. Piotr Bernatowicz wygrał go ponownie!

Galeria Miejska Arsenał, znajdująca się na Starym Rynku w Poznaniu od długiego już czasu była solą w oku „Gazety Wyborczej”, jednak przekroczyła ona Rubikon we wrześniu 2015 roku, gdy jej publicysta Tomasz Nyczka zwrócił się do urzędnika – prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, by ten… wyrzucił szefa galerii z racji na prezentowane w niej prace.

Szczególnie nie spodobała mu się wystawa „Strategie buntu”, w czasie której zaprezentowane zostały dzieła uznanych nowoczesnych artystów, butujących się przeciwko dyktaturze klik rządzących polską kulturą, przeważnie o wrażliwości konserwatywnej.

Nyczka zapytał: „Czy Jacek Jaśkowiak chce takiego >>europejskiego Poznania<<?” oraz stwierdził: „Niech więc urzędnicy odpowiedzą sobie na pytanie, czy to, co robi teraz w galerii Bernatowicz, jest realizacją obietnicy >>większej otwartości<<...”. W innym z tekstów jako argument przeciwko dr Bernatowiczowi wymienił on fakt, że wystąpił on w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” w Radiu Merkury i Telewizji Republika.

W Galerii Miejskiej Arsenał kierowanej przez Piotra Bernatowicza prezentowane były prace artystów o najróżniejszych poglądach na sztukę i politykę. Galerię wyróżniało jednak szczególne wyczulenie na kwestię wolności, cenzury i praw człowieka.

Niedawno prezentowane były w niej prace białoruskiego dysydenta. W 47. rocznicę samospalenia się Ryszarda Siwca poznański Stary Rynek zmienił się zaś w „Plac Ryszarda Siwca” za sprawą pracy Jacka Adamasa. Po wydarzeniu w galerii Arsenał prezentowany był film dokumentalny Macieja Drygasa „Usłyszcie mój krzyk”.

Niedawno prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak rozpisał nowy konkurs na dyrektora galerii. W komisji znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miasta, Ministerstwa Kultury oraz związków zawodowych. Najpoważniejszym kontrkandydatem Bernatowicza był prof. Marek Wasilewski, redaktor pisma „Czas Kultury”, którego założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym był obecny poseł PO Rafał Grupiński. Kandydowała także m. in. Justyna Buśko, która kierowała poznańską galerią Art Stations Grażyny Kulczyk.

Niespodziewanie to Piotr Bernatowicz przekonał do swoich koncepcji większość komisji, zdobywając pięć głosów, podczas gdy jego kontrkandytat Marek Wasilewski dostał cztery głosy.

Odcinek „Wywiadu z chuliganem” z Piotrem Bernatowiczem obejrzeć można klikając na zdjęcie poniżej:


 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Piotr Bernatowicz #Poznań #Wyborcza

(mn)
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo