Zaostrzają się relacje amerykańsko-chińskie

  

Nowa administracja USA odrzuciła politykę jednych Chin. Rozmowę Donalda Trumpa, jeszcze jako prezydenta elekta, z prezydent Tajwanu Chiny uznały za coś więcej niż tylko dyplomatyczną wpadkę. Przedstawiciele Białego Domu określają budowę sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim przez ChRL jako działania nielegalne, które zostaną zablokowane.

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego USA powołują się na niekorzystny dla Chin wyrok Trybunału Arbitrażowego w Hadze. Sporne wyspy leżą na akwenie będącym magistralą transportową świata, a otaczające je wody obfitują w bogactwa naturalne. Roszczenia do tego obszaru ma kilka państw azjatyckich. Chiny działają tak, jakby nie przejmowały się ani prawem, ani potęgą USA. Morze Południowochińskie można dosyć łatwo zablokować, dlatego Chiny budują wielki port przeładunkowy w Pakistanie oraz rurociągi łączące je z tym krajem. Budowa Nowego Jedwabnego Szlaku, który ma przechodzić przez Polskę, jest jednym z elementów uniknięcia blokady i stworzenia lądowego połączenia z Europą. Polska polityka zagraniczna i obronna musi szybko znaleźć odpowiedź na zmieniającą się sytuację na świecie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts