Państwa Grupy Wyszehradzkiej są zgodne we wszystkich zasadniczych kwestiach, w tym na europejską obronę i to, że gwarantem bezpieczeństwa jest NATO – powiedział szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z grupy V-4 w Niepołomicach.

W czwartek 2 lutego br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V-4), które odbyło się w Niepołomicach.

Mamy świadomość, iż to właśnie NATO jest tym systemem, który gwarantuje nam pokój i bezpieczeństwo – powiedział szef MON.


Poinformował, że ministrowie rozmawiali także o Wyszehradzkiej Grupie Bojowej, która ma zacząć dyżur w 2019 r.  


Zleciliśmy sztabom generalnym ustalenie szczegółowej struktury – powiedział Macierewicz.


Minister obrony Czech Martin Stropnicky ocenił, że dyskusje były owocne a spotkanie jest sukcesem. 

Po raz kolejny Grupa Wyszehradzka pokazuje, że jest bardzo produktywnym komponentem – powiedział StropnickyChciałbym aby grupa Wyszehradzka odgrywała rolę stabilizującą w regionie i nabierała coraz większego tempa; tak jak o tym rozmawialiśmy – dodał.


Podczas spotkania, przedstawiciele resortów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówili m.in. aktualne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa w Europie, perspektywy wzmocnienia współpracy w ramach V-4 oraz kwestie związane z Wyszehradzką Grupą Bojową 2019. Omówione zostaną także zadania, jakie mogą wynikać z zaangażowania Grupy Wyszehradzkiej w bezpieczeństwo państw bałtyckich.