Od 15 czerwca mieszkańcy krajów unijnych będą mogli korzystać z telefonów komórkowych na terenie UE, nie ponosząc dodatkowych tzw. opłat roamingowych, niezależnie od używanej sieci komórkowej. Taką decyzję podjęli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Porozumienie to ostatecznie spełnia zapowiedź zniesienia roamingu zawartą w unijnym rozporządzeniu Telecom Single Market (TSM). Oznacza to, że osoby podróżujący po krajach unijnych będą mogły rozmawiać, wysyłać SMS-y czy korzystać z internetu w telefonach komórkowych w takiej samej cenie, jak w swoich krajach zamieszkania.

Ustalono następujące hurtowe stawki, obowiązujące od 15 czerwca br.: 3,2 eurocenta/min. za połączenie głosowe, 1 cent za SMS. Droższe opłaty za przesył danych z telefonów komórkowych z krajów UE będą obowiązywać na terenie Wlk. Brytanii. Będą one stopniowo zmniejszane z poziomu 7,7 euro za 1 gigabajt od 15 czerwca 2017 r. do 2,5 euro od 1 stycznia 2022 r.

Niższe stawki pozwolą konsumentom z krajów unijnych uzyskać dostęp do większej zawartości treści audio-wizualnych w telefonach komórkowych w trakcie podróży międzynarodowych. Według instytucji unijnych pomoże to także otworzyć rynki krajów członkowskich dla małych i wirtualnych operatorów sieci komórkowych.

Fińska europosłanka, Miapetra Kumpula-Natri, poseł-sprawozdawca projektu w Europarlamencie skomentowała:

Ludzie z całej Unii oczekiwali od nas, byśmy doprowadzili do zniesienia opłat roamingowych od czerwca 2017 r. Obecnie wszystkie negocjacje zostały doprowadzone do końca – dostarczyliśmy to, co zostało obiecane. Podobnie jak organizacje konsumenckie w całej Unii Europejskiej my także oceniamy to jako wielkie zwycięstwo konsumentów europejskich.