Trump z Putinem: bez przełomu

  

Prezydent Donald Trump już zasłynął jako jeden z najszybciej spełniających obietnice wyborcze gospodarzy Białego Domu.

Poza zaostrzeniem polityki migracyjnej i ochroną miejsc pracy Trump zapowiadał także ocieplenie stosunków z Kremlem. Na razie doszło do prawie godzinnej rozmowy z Władimirem Putinem, po której Biały Dom wydał oświadczenie nader zdawkowe, Kreml zaś optymistyczne, lecz pozbawione konkretów. Wydaje się, że do ewentualnego zniesienia sankcji jeszcze daleko. Polskie media i dyplomacja powinny na razie powstrzymać się z kategorycznymi ocenami, z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, ten „reset” stosunków amerykańsko-rosyjskich może się nie udać, tak jak poprzedni, a wtedy Trump będzie potrzebował strategicznego sojusznika w regionie, przy czym na Niemcach polegać już nie może. Po wtóre, nawet jeśli dojdzie do porozumienia, to Polska jest zbyt poważnym graczem, aby posłużyć za kartę przetargową, jak wschodnia Ukraina. Po trzecie, wobec ewentualnego porozumienia powinniśmy unikać wychodzenia przed szereg. Pamiętajmy, że kiedy poprzednio to zrobiliśmy, pomoc naszej dyplomacji odrzucił sam Kijów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts